Ukrajinský voják, který drsně oslovil ruskou vojenskou loď, je na svobodě

4 měsíce starý 119

Ukrajinský obránce Hadího ostrova Roman Grybov, který proslul svojí nevybíravou větou na adresu posádky ruské vojenské lodi, se vrátil z ruského zajetí domů. Od předsedy Čerkaské oblastní správy převzal ocenění za zásluhy, informovala dnes agentura Unian. „Měl jsem čest přivítat ve vlasti našeho bez nadsázky legendárního vojáka. Roman se zapojil do obrany Hadího ostrova,“ citovala agentura šéfa oblastní správy Ihora Taburece.

Na ostrov v Černém moři zaútočili v první den invaze ruští vojáci, kteří z lodi Ukrajince vyzývali, aby složili zbraně. Grybov ale na výzvu podle nahrávky odpověděl slovy: „Jdi do prdele, ruská vojenská lodi“.

Gubernátor podle Unian řekl, že Grybov je tvůrce motta války s ruskými okupanty. „Spolu se svými druhy ukázal celému světu tvrdost a pevnost ukrajinského ducha,“ prohlásil Taburec.

Grybov pak poděkoval ukrajinskému národu za podporu. „Stojí při nás síla a pravda. Zvítězíme,“ řekl.

Na konci února ukrajinská verze BBC s odvoláním na prohlášení ukrajinského námořnictva informovala, že pohraničníci Hadího ostrova jsou naživu a v ruském zajetí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve těmto 13 obráncům ostrova, o nichž se média původně domnívala, že zahynuli, udělil nejvyšší státní vyznamenání.

Zdroj