Ukrajinští běženci musí opustit chatky v Doksech. V areálu je vystřídají rekreanti

4 měsíce starý 35

Byla to jedna z prvních velkých nabídek na ubytování pro uprchlíky krátce po začátku války na Ukrajině. V rekreačním areálu nedaleko Máchova jezera ubytovali stovky uprchlíků, nabídka byla ale dočasná, a to do začátku hlavní sezóny. První návštěvníci s objednanými pobyty mají přijet už o víkendu, a tak se chystá velké stěhování. Zůstat může jen část uprchlíků.

Momentálně je tu celkem 265 lidí. Kdo zůstane a kdo půjde, zatím netuší. Tasja a Olga jsou učitelky a doufají, že se to brzy vyřeší. Kvůli nejistotě, co bude za týden, si jen těžko shánějí práci, chtěly by pomáhat ve škole nebo ve školce. „Chtěli bychom tu zůstat, ale nemůžeme si vybírat. Vrátit se zpátky na Ukrajinu také ne. To je ještě příliš brzo,“ uvedla Tasja.

O ty, kteří budou muset z Doks odjet, se podle výsledku úterního jednání postará správa uprchlických zařízení, která tu obsadila část kapacity. Kam pojedou, zatím jasné není. Ostatní mohou zůstat ještě měsíc, pak je bude Liberecký kraj umísťovat po celém regionu.

„Ty lidi chceme umisťovat s ohledem na možnost školní docházky, dobrou vzdálenost od lékařů či nemocnic,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Podle něj má kraj nově nasmlouvaných zhruba osm set nových míst k ubytování uprchlíků, vždy minimálně na tři měsíce.

Zdroj