Umělá inteligence se „může zvrtnout“, bojí se ředitel společnosti OpenAI a volá po její regulaci

6 měsíce starý 18

Sam Altman, generální ředitel společnosti OpenAI, která stojí za chatbotem ChatGPT, v úterý řekl americkým senátorům, že jeho největší obavou při vývoji umělé inteligence je, že způsobí lidem „velké škody“. Připustil také, že pokud se nebude řádně regulovat, může se umělá inteligence „zvrhnout“. Informuje o tom například Fox News.

„Nejvíce se obávám toho, že světu způsobíme významné škody,“ řekl Altman senátnímu podvýboru pro justici. „Myslím, že by se to mohlo stát mnoha různými způsoby. To je důvod, proč jsme založili naši společnost. Pokud se tato technologie pokazí, může to dopadnout dost špatně, a my o tom chceme mluvit,“ uvedl a dodal, že se jeho společnost snaží zjistit případné „nevýhody“ umělé inteligence a přijít na to, jak je zmírnit.

Předseda podvýboru Richard Blumenthal uvedl, že jednou z jeho konkrétních obav je ztráta pracovních míst. Altman následně připustil, že pracovní místa budou pravděpodobně ovlivněna. „Stejně jako u všech technologických revolucí očekávám, že dojde k významnému dopadu na pracovní místa, ale jak přesně bude tento dopad vypadat, je velmi obtížné předvídat,“ řekl ředitel OpenAI.

Altman však poznamenal, že nová technologie přinese i nová pracovní místa. „Myslím si, že to zcela zautomatizuje některá pracovní místa a vytvoří to nová, která, jak věříme, budou mnohem lepší,“ uvedl.

I zde však připustil, že by vláda měla zasáhnout a zajistit, aby tyto změny byly zvládnuty. „Jak říkám, bude to mít dopad na pracovní místa. Snažíme se o tom jasně hovořit a myslím si, že to bude vyžadovat partnerství mezi průmyslem a vládou, ale hlavně kroky vlády, aby vymyslela, jak to zmírnit,“ uvedl.

Senátor Josh Hawley se obává, že by umělá inteligence mohla být využívána k vytváření falešných reklamních kampaní ve snaze ovlivnit lidi nepravdivými informacemi v předvolebním období. Altman souhlasil, že se jedná o „významnou oblast obav“ , a uvedl, že by bylo „docela moudré“ , kdyby vláda usilovala o regulaci v této oblasti.

Zdroj