Uměleckoprůmyslové muzeum rozšířilo v Kamenici nad Lipou expozici hraček

1 měsíc starý 25

foto Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum (UPM) rozšířilo na zámku v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku svoje expozice věnované hračkám. Na snímku z 18. června 2021 je výstava panenek.

Kamenice nad Lipou (Pelhřimovsko) - Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum (UPM) rozšířilo v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku svoje expozice věnované hračkám. Výstavu angličáků značky Matchbox doplnila sbírka parních strojků zapůjčená soukromým sběratelem. V nové výstavní prostory se proměnilo jižní křídlo kamenického zámku, které dřív sloužilo jako depozitář muzea. Vystaveno je v něm asi 300 kusů hraček ze sbírky muzea, která čítá až 3500 sbírkových předmětu a obsahuje hračky vyráběné ve střední Evropě od 18. století, řekla kurátorka sbírky hraček Marie Míčová.

Nová expozice hraček je rozdělená do tří sálů. Nabízí hračky vyráběné v rámci sdružení českého užitého umění Artěl, hračky, jejichž autorkami byly Libuše Niklová a Minka Podhájská nebo expozici panenek, stavebnic a cínových postaviček. "Mimořádná je tam porcelánová glazovaná panenka z poloviny 19. století, je to plaváček, porcelánová panenka vyrobená z jednoho kusu. Tomuto typu se říká Frozen Charlotte, název odkazuje ke strohému výrazu, který panenka má," řekla Míčová.

Nová expozice je dlouhodobá. Jeden ze sálu se ale bude pravidelně obměňovat podle tematických celků. "Připravujeme třeba představení současných designérů a současných firem, které vyrábějí hračky," řekla Míčová.

Parní strojky, které Roman Hedvičák sbírá asi 40 let, byly vyráběné jako luxusní hračky. Kusy, které Hedvičák nashromáždil, byly vyrobené mezi lety 1900 a 1935. Většina z nich je funkčních a s původním lakem, který se na sběratelských kusech cení, zvlášť když hrozilo jejich poškození ohněm nebo párou. Vystaveno je přibližně 210 parních, průmyslově vyráběných hraček většinou původem z Německa.

Uměleckoprůmyslové muzeum zámek získalo v roce 1998, dřív v něm byla dětská léčebna. Zřídilo v něm depozitář. Po postavení nového depozitáře v Praze se kamenický zámek začal proměňovat i na veřejnosti přístupnou expozici se zaměřením na hračky. "Sbírky se odtud do centrálního depozitáře stěhovaly asi posledních pět let. Na zámku jsme postupně otevírali návštěvnické okruhy," řekl Radka Potměšilová, mluvčí UPM. Kromě hraček je možné navštívit expozici Cesty designu věnovanou nábytku 19. a 20. století.

Na kamenickém zámku a v jeho parku se každoročně koná Hračkobraní. Několikadenní akci zaměřenou na propagaci české autorské hračky připravuje město, které část zámku využívá pro své městské muzeum, ve spolupráci s UPM. Podílí se na něm i Unie výtvarných umělců a organizace zaměřené na hračky a hry. Letošní ročník je připravený na 14. až 18. července.

Zdroj