Umí Cruyffovu otočku, pálí jak Podolski. V Arsenalu analyzují, proč potřebují Schicka

3 týdny starý 16

 Reuters

Gunners se zdárně hrabou z letité výkonnostní krize a pod Mikelem Artetou budují zajímavý a nesmírně talentovaný soubor naplněný takřka bezbřehým potenciálem.

V nejbližší době se však zřejmě rozloučí s královsky placeným, utlumeným, lenivým a navíc neukázněným Pierrem-Emerickem Aubameyangem.

Prominentní gabonský kanonýr byl nedávno odsunut z kádru a Arsenalu zatím nechybí ani za mák.

Na jeho místě si dobře vede jeho velký kamarád, zkušený Francouz Alexandre Lacazette. Maká pro tým, napadá rozehrávku soupeře, stahuje se do hloubi pole a vířivým pohybem vytváří spoustu prostoru pro rychlíky z druhé vlny. I díky jeho práci vyniká dvacetiletý Brazilec Gabriel Martinelli, stejně starý odchovanec Bukayo Saka nebo jen o rok starší Emile Smith-Rowe, další produkt akademie z Hale Endu.

Lacazette ale přes všechna nesporná pozitiva góly na běžícím pásu nesází a tak je nejbližší transfer priorita severolondýnského klubu jednoznačná. Arteta potřebuje stůj co stůj přivést gólové kladivo na hrot ofenzivy.

V médiích se v posledních týdnech mluvilo zejména o Dominicu Calvertu-Lewinovi z Evertonu, utopií se zdá být příchod mladého Srba Dušana Vlahoviče. Snajpra, který během podzimu nasázel za Fiorentinu v Serii A šestnáct gólů, totiž hodlají lovit mocnější organizace včetně anglického šampiona Manchesteru City.

A tak se aktuálně na přetřes dostává jméno Patrika Schicka. Není to překvapení. Čech zažívá v dresu Leverkusenu fenomenální podzim. Na kontě má šestnáct branek jako Vlahovič, potřeboval na ně ale jen čtrnáct duelů.

Není s podivem, že začali fanoušci Arsenalu o vytáhlém českém reprezentantovi snít ve velkém.

Na webovém portálu youaremyarsenal.com vyšla zevrubná analýza jeho hry. Vychází z ní jasné stanovisko: Schick by se do současného mladého kádru Kanonýrů svým stylem perfektně hodil. Titulek ostatně hovoří za vše.

Patrik Schick: Odpověď na problémy Arsenalu v útoku.

Autor popisuje Schicka jako fotbalistu, o kterém sice skoro všichni slyšeli především díky jeho spektakulárnímu gólu z poloviny hřiště proti Skotům na Euru, ale málokdo je skutečně seznámen se všemi jeho přednostmi.

"Když ho sledujete, musíte být ohromeni jeho celkovou hrou. Je rychlý, fyzický, užívá si svou ústřední roli, operuje v mezerách mezi stopery a krajními beky. Je zběhlý ve vzduchu a stejně silně skóruje svou levou nohou," analyzuje autor, přičemž Schickovy střelecké dovednosti přirovnává ke schopnostem bývalé hvězdy Arsenalu, Němce Lukase Podolského.

Analýza dále vyzdvihuje jeho práci s míčem, zejména v soubojích jeden na jednoho. Schick rovněž zaujal svou kooperací se zálohou, odvahou hrát zády k brance a svádět fyzicky náročné souboje se stopery.

"Pokud má nějaké slabiny, je to v obranné fázi, na té potřebuje zapracovat. Celkově je možná o něco méně okouzlující než Vlahovič nebo Calvert-Lewin, ale je citelně levnější, přičemž střílí stejnou spoustu gólů," připomíná web.

Oceňuje, že v ofenzivě Schick vyznává jednoduchost. Neuvidíte ho dělat spousty přešlapů nad míčem nebo jiných fines.

"Obvykle si vystačí s klamavým pohybem ramen, umí i otočku z repertoáru Johanna Cruyffa," srovnává autor českého útočníka s nizozemskou legendou.

"Takovou práci s míčem byste neočekávali od někoho, kdo je tak vysoký," dodává.

Analýza dále vyvrací obavy týkající se Schickova presinku hluboko na polovině soupeře, což je povinnost, kterou Arteta při své revoluci od útočníka vyžaduje. Statistiky v dresu Bayeru má Čech podprůměrné, což ale vychází spíše z taktického plánu "farmaceutů". Během hostování v Lipsku měl totiž v této činnosti mnohem lepší čísla. 

Autor na závěr radí Mikelu Artetovi a sportovnímu vedení Gunners, aby do útoku zkusili přivést právě pětadvacetiletého rodáka z Prahy.

"Schick po svém přesunu do Leverkusenu ohromně vyrostl. Je to všestranný útočník, má atributy jako Aubameyang i Lacazette dohromady. Byl by chytrou volbou a v naší sestavě absolutní bestií," uzavírá portál.

Zdroj