Umírá stále více dětí, zpřísněte opatření, prosí vládu Maďar. Obává se omikronu

1 měsíc starý 5

„Prosím vládu, aby dnes zvážila přísnější protiepidemická opatření. Informace o úmrtí třiapůlkrát více dětí v Jihoafrické republice než v jiných předchozích vlnách nemůžeme brát na lehkou váhu. Rychlé vpuštění omikronu bez větších překážek do populace je však nežádoucí i z dalších důvodů,“ napsal Maďar ve středu na Twitter.

Podle dat zemřelo v JAR za posledních 12 dní s covidem 21 dětí. To představuje 3,5násobný nárůst oproti předchozím koronavirovým vlnám, ke kterým v Jihoafrické republice v minulosti došlo. Omikron děsí celý svět tím, že je údajně výrazně infekčnější než stále světově dominantní varianta delta. Zda je i více patogenní než indická mutace, zatím není jasné.

V mnoha evropských zemích už kvůli strachu z omikronu dochází k výrazným zpřísněním epidemických opatření. Česká vláda však alespoň podle posledních vyjádření jejích členů příliš přitvrdit v restrikcích neplánuje. Nejspíš ani nepožádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Ten tak skončí 25. prosince.

To kritizují například Vědci z Učené společnosti ČR. „Letošní vánoční svátky bez nouzového stavu mohou zásadně ovlivnit šíření covidu v Česku podobně jako minulý rok. Je to velice riskantní,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS první místopředseda spolku a biochemik Libor Grubhoffer.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve svých projevech často zmiňuje, že nechce lidem neustále něco nařizovat či zakazovat, ale spíš hodlá apelovat na společenskou odpovědnost. „Proč chcete, aby vám vláda něco nařídila? Neumíte se chovat zodpovědně?“ řekl během tiskové konference, když byl uveden do úřadu.

Někteří experti si však nejsou jistí, zda apel na společenskou odpovědnost bude stačit. „Je to úsměvné. Nechápu, proč se členové vlády takhle zesměšňují. Spoléhat, že lidi něco budou dodržovat dobrovolně, už se zkusilo a nejde to. Čísla klesají, ale máme tu omikron. Doufejme, že až se tohle začne rýsovat, tak i vláda zatáhne za brzdu. Bohužel za ní zatáhne pozdě,“ reagoval na Válka imunolog Václav Hořejší.

Po tvrdším přístupu vlády volá i evoluční biolog Jaroslav Flegr: „Myslím si, že apel na společenskou odpovědnost se zde už zkoušel a nefunguje. Myslím, že silvestr už bude v nouzovém stavu.“ Podle Flegra i Hořejšího by počty nakažených mohly stoupat už od příštího týdne.

Zdroj