Unie s vakcínami zaspala. Ani nevíme kolik, odkud a za kolik objednala, říká Zahradil

1 měsíc starý 5

Neschvalujte vakcínu Sputnik V k nouzovému použití, vyzvala dnes Evropská léková agentura státy EU. Podle agentury zatím nejsou k dispozici dostatečná data ani dokumenty. Máme poslechnout? A selhala EU při zajišťování vakcín?

Hostem Ptám se já byl europoslanec za ODS Jan Zahradil.

Sputnikem V se v Unii očkuje zatím jen v Maďarsku, zásilky vakcíny však obdrželo rovněž Slovensko, kde se má používat na základě výjimky udělené Ministerstvem zdravotnictví. A vakcína by se možná mohla brzy dostat i do Česka. Dle prezidenta Zemana by jí mohla pro použití v ČR stačit pouze certifikace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Podle Evropské lékové agentury (EMA) by ale evropské státy neměly vakcínu nouzově schvalovat a měly by vyčkat na posouzení její bezpečnosti agenturou.

Jenže zatímco EMA použití jiných než schválených vakcín zatím nedoporučuje, podle kritiků těch certifikovaných není v Unii dost. A k postupu Bruselu byl kritický i Zahradil:

„Je na místě konstatovat, že covidovou krizí se Evropská unie střelila do obou nohou tak, jako ještě nikdy předtím - ani za finanční + bankovní krize, ani za migrační krize. A to doslova před celým světem, který tu ztrátu kredibility sleduje v přímém přenosu,“ napsal na konci února na své facebookové stránce.

„V těchto vakcinačních závodech EU jasně prohrála. Jsem zvědav, jaké dlouhodobé dopady na vztah členských zemí a jejich obyvatel vůči celému integračnímu projektu to bude mít,“ pokračoval.

Je současná očkovací situace opravdu vinou EU? Kdy bude mít Unie dostatek vakcín? A je v pořádku, že český premiér žádá ostatní státy, aby Česku přenechaly část svých dodávek očkovacích látek?

Sledujte živě v úvodním videu nebo si rozhovor poslechněte později ve vašich oblíbených podcastových aplikacích.

1:00 - Byl bych velmi opatrný s použitím vakcíny, která nemá evropskou certifikaci. Ne, že by Rusové nebo Čínáné neuměli vyrobit vakcínu, ale jde o to, jestli ji umí vyrobit v dostatečné kvalitě. Pokud je snaha mít tady Ruskou vakcínu a mít na tom jenom českou certifikaci, je to určitě možné, ale nechal bych to na dobrovolnosti těch, kteří se tím budou očkovat. Já bych do toho nešel.

2:30 - Evropská certifikace dává lepší záruku, že ta vakcína není jen postavená na účinném principu, ale, že ten kdo jí produkuje je schopen dodat dostatečnou kvalitu i množství.

3:20 - Nemám zprávy, že by očkování Sputnikem V v některých zemích vzbudilo nějakou debatu, státy mají právo to udělat. Není ale možné lidi nutit, aby si nechali píchnout.

6:05 - Řekl bych, že některé státy jako je Maďarsko, se otevřením ruské nabídce snaží tlačit na EU, aby postupovala a schvalovala rychleji. Možná je to spíš takový psychologický nátlak na EU, která v počátcích zaspala. Trochu selhala.

7:48 - Myslím, že Evropská komise opravdu zaspala, začala pozdě vyjednávat. Občáné Evropské unie mají právo vědět kolik, od koho a za kolik bylo objednáno, to doposud nevíme.

8:50 - Tahle vláda by určitě nic nedojednala lépe než Evropský komise, ale to znamená, že Komise nezaspala.

11:20 - Česko je na tom teď velmi špatně, každý prostředek je dobrý. Vláda je ale v současné situaci vlastní vinou, zanedbala spoustu věcí.

13:00 - Co se děje v jedné zemi, ovlivní situaci v jiných zemích. Vidíme to na Sasku, nebo Bavorsko, kde se vyděsili natolik, že de facto uzavřeli hranice. To je věc, kterou si nechceme dovolit, kvůli přeshraničnímu styku i pohybu pracovních sil. Ty státy prokazují solidaritu, ale do určité míry vědí, že když se situaci v ČR bude vyvíjet špatně, může to dopadnout i na ně. Takže tak trochu jednají ve svém zájmu.

17:49 - Koalici Spolu nefandím, řekl jsem ale, že jí nebudu mydlit schody ani jí nebudu kritizovat. Mě to sbližování s TOP 09 nesedí. Pro TOPkaře jsem ale také téměř veřejný nepřítel číslo jedna. S mým politickým životopisem po mě nikdo nemůže chtít, abych pro to hlasoval.

Ptám se já

Podcast Marie Bastlové. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Spotify, v Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail audio@sz.cz.

Zdroj