Union před BVB i Bayernem. Hipsterský klub z myslivny se bojí, aby neprodal svou duši

5 měsíce starý 59

 Reuters

Ještě před šestnácti lety hrál Union až čtvrtou nejvyšší německou soutěž, deset let pak střídal lepší a střídmější léta ve druhé Bundeslize. Když klub postoupil mezi německou elitu, zasáhla společenský život pandemie a většina zápasů se odehrála za zavřenými dveřmi. 

Fanoušci byli roky zvyklí na to, že chodí fandit průměrnému německému klubu ze čtvrti Köpenick.

Teď ovšem Union bojuje o postup do jarní fáze Evropské ligy a vede Bundesligu. Se suverénem poslední dekády Bayernem uhrál remízu, ambiciózní Dortmund o víkendu porazil 2:0. Trenér Urs Fischer se svým oblíbeným rozestavením 3-5-2 slaví úspěchy a nepotřebuje k tomu v zápasech ani dominovat. Vystačí si s držením míče okolo 40 procent.

O tom, že Union bude druhý rok v řadě v evropských pohárech a vést ligovou tabulku, se jeho příznivcům před pár lety ani nesnilo.

Některým se ovšem z nečekaného vzestupu klubu točí hlava.

Obávají se, že s obrovskými sportovními úspěchy Union přijde o svou omšelou "východoněmeckou" duši a posune se příliš do fotbalového mainstreamu.

Nedávný bojkot v úvodní čtvrthodině před utkání s Lipskem ale příznivce rozdělil. Fanoušci drželi 15 minut ticha jako protest proti obchodnímu modelu, na kterém stojí lipský klub s Red Bullem jako mohutným sponzorem v zádech.

Část z nich s bojkotem ovšem nesouhlasila. Rádi by, aby do klubu, podobně jako například do Lipska, natekly peníze, které by podpořily jeho růst. S tím ovšem nesouhlasí dlouholetý fanoušek Sven Dobberstein. "Union není jen fotbal. Je to rodina, solidarita. O to tu jde," vysvětlil pro Deutsche Welle.

"Jsou v pokušení. Mohou nyní obchodně růst a budovat značku v zahraničí, hrozí jim ale, že prodají i kus své duše," referoval deník Daily Mail. "Musíme najít cestu někde mezi komercí a tím, čím byl klub doteď," dodal Dobberstein.

Podobně jako se Berlín změnil z šedivého města rozděleného železnou oponou na kulturní metropoli tepající v rytmu techna, prochází neustálou změnou také Union.

"Do bývalého východního Berlína v posledních letech proudily investice. Nové bytovky a nablýskané kanceláře rostly jak houby po dešti. Nezamýšleným dopadem ale bylo také to, že starousedlíci museli opouštět milované čtvrti kvůli rostoucím cenám bydlení," píše v knize o Unionu Berlín s názvem Scheisse! We’re going up! fotbalový novinář Kit Holden.

V podobných stopách nyní může jít i klub z někdejší NDR. Z Unionu se stal fenomén. Značka. "Hipsterský klub" začal lákat turisty a další náhodné fanoušky, kteří se přidávají k dlouholetým příznivcům, kteří jsou zvyklí mančaft sledovat z drolících se betonových tribun stadionu U Staré myslivny, jak zní doslovný překlad.

Jen od roku 2010 se počet registrovaných příznivců zvýšil šestinásobně na dnešních téměř 40 tisíc. Management nedávno podepsal smlouvu s lucemburskou realitní společností Aroundtown, ta nově bude mít své logo i na dresech. Reakce fanoušků byla smíšená, na řadu z nich mimo jiné dopadají rychle rostoucí ceny bydlení ve městě.

Jak příliv zájmu, nových investic i diváků klub skutečně ovlivní, ukáže až čas. Víkendová odpoledne v Köpenicku ovšem budou určitě jiná než dříve.

Zdroj