Upadá v nemilost? Kimovu sestru nezvolili do politbyra

4 dny starý 5

Sestra jihokorejského vůdce Kim Čo-jong Foto: Profimedia.cz

Upadá v nemilost? Kimovu sestru nezvolili do politbyra

Vliv Kim Čo-jong totiž poslední roky spíš stoupal. V srpnu 2020 jí dokonce bratr předal odpovědnost za vztahy se Spojenými státy a Jižní Koreou, tedy dvěma úhlavními nepřáteli z vojenského hlediska. Stala se tak de facto druhou nejmocnější osobou KLDR, hned po svém bratrovi.

O tři roky dříve se navíc stala teprve druhou ženou v čele politbyra. „Na nějaké závěry je nyní brzy, stále je členkou ústředního výboru a je možné, že zaujímá další důležité posty,“ uvedl profesor Lim Eul-čchul z jihokorejské Kjungnamské univerzity, který se zabývá situací v Severní Koreji.

Podle experta Michaela Maddena ze Stimsonova centra ve Washingtonu si Kim Čo-jong užívá nejvyššího stupně vlivu na severokorejskou politiku nezávisle na tom, jestli je členkou politbyra. „Možná jsme si zvykli více Kimovu sestru vídat na veřejnosti, ale její kariéra se odehrává v pozadí, a ne někde na veřejných projevech,“ uvedl.

Kim Čong-un se naopak stal na sjezdu Korejské strany práce jejím generálním tajemníkem. Tento krok jen upevnil jeho moc, funkce byla kvůli tomu nově zřízena.

podpis

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Zdroj