Úřad OSN uvedl, že dostal palivo pro základní služby v Pásmu Gazy

1 týden starý 8

foto Ilustrační foto - Palestinci přivážejí pitnou vodu do Pásma Gazy, 18. listopadu 2023:

Gaza - Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) dnes uvedl, že dostal palivo na provoz základních služeb a humanitárních aktivit v Pásmu Gazy. Informovala o tom stanice BBC. Jde o druhou dodávku pro UNRWA od 7. října, respektive od začátku konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Poskytnuté množství však pokryje pouze část paliva, které by UNRWA potřeboval pro zajištění všech základních služeb. Dodávku v pátek schválil izraelský válečný kabinet.

Podle představitele egyptského Červeného půlměsíce, kterého cituje agentura DPA, na hraniční přechod Rafáh přijely cisterny se 129.000 litry paliva určeného pro UNRWA. Samotný úřad v prohlášení uvádí, že byla schválena dodávka 120.000 litrů paliva.

Dnešní dodávka má úřadu vydržet na dva dny. Takové množství však podle sdělení úřadu ani zdaleka nepokryje objem nutný k provozu zdravotnických služeb, kanalizace a vodovodní infrastruktury, svozu odpadu či fungování pekáren. "Vyzýváme k uspokojivé, pravidelné a nepodmíněné dodávce paliva," uvedl šéf UNRWA Philippe Lazzarini.

"Byli jsme informováni, že každé dva dny bude dodáno 120.000 litrů paliva," dodal UNRWA. Podle svého předchozího prohlášení by 160.000 litrů paliva potřeboval denně.

Dodávky paliva do Pásma Gazy blokoval Izrael od 7. října kvůli obavám, že by pohonné hmoty mohlo použít palestinské hnutí Hamás pro své bojové operace. Izraelský válečný kabinet schválil dodávky paliva na žádost Spojených států v pátek.

První dodávku paliva na provoz vozidel OSN o objemu 23.000 litrů dostal UNRWA už ve středu. V pátek večer pak dostali palivo provozovatelé telekomunikačních sítí v Pásmu Gazy, kteří tak mohli obnovit fungování telefonického spojení a připojení k internetu, které byly mimo provoz od čtvrtka.

Zdroj