Úřad posvětil miliardářský projekt v Pařížské. Kritici spustí právní kanonádu

1 měsíc starý 10

Realitní projekt Staroměstská brána na konci Pařížské ulice v Praze 1 získal od stavebního úřadu územní rozhodnutí. To je předposlední důležité razítko na cestě k samotné stavbě.  Projekt předních postav tuzemského byznysu na náměstí Miloše Formana má ale řadu oponentů. Proti verdiktu stavebních úředníků se odvolají. Plánují i další právní kroky.

Za projektem Staroměstská brána je trio předních českých miliardářů. Byznysmen Oldřich Šlemr a zakladatelé antivirové firmy Avast Eduard Kučera a Pavel Baudiš získali okolní parcely v roce 2019 spolu s hotelem InterContinental.

Následně začali plánovat nejen rozsáhlou přestavbu a dostavbu hotelu, ale také vybudování nové retailové stavby na přilehlém náměstí. Stavební úřad ve vydaném rozhodnutí konstatoval, že stavba bude architektonicky a urbanisticky přínosná. Kritici projektu tvrdí opak. Autorem návrhu je studia TaK architekta Marka Tichého.

„Podle vydaného územního rozhodnutí lze v rámci projektu Staroměstská brána umístit všechny plánované novostavby, včetně novostavby objektu Brand Store v jihozápadním rohu piazzety M. Formana na nároží ulic Pařížská a Bílkova za přesných podmínek stanovených v tomto územním rozhodnutí,“ uvedl Jakub Dyba z vedení Šlemrovy investiční skupiny R2G.

Projekt Staroměstská brána sestává z několika částí. Největší vášně budí takzvaný Brand Store na rohu Pařížské a Bílkovy ulice. V proskleném objektu má být retail. Pařížská ulice je nejdražší nákupní lokalitou v Praze, kde se soustředí nejluxusnější obchody. O prostory v lokalitě je tradičně mezi obchodníky rvačka.

„Po prostorách v projektu Staroměstská brána bude určitě velká poptávka. Přestože se projekt nachází v zadní části Pařížské ulice, lze tam u nejlepších obchodů očekávat nájemné až 200 eur za metr čtvereční měsíčně,“ odhaduje specialista na maloobchod Tomáš Beránek z poradenské společnosti CZ Retail Advisors.

Zatímco byznys se těší na nové prostory, řada okolních obyvatel i představitelů Prahy 1 nadšení z plánované novostavby nesdílí.

„Radní Prahy již rozhodli, že budou podniknuty všechny právní kroky, aby náměstí nebylo zastavěno. Odvolání tedy bude podáno a případně i žaloba ke správnímu soudu,“ sdělil pražský zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě).

Radní hlavního města vyjádřili nesouhlas se stavbou už v únoru. Zároveň rada pověřila městem zřízený Institut plánování a rozvoje, aby proti budově podal v územním řízení námitku. To se také stalo. Námitky uplatnilo rovněž množství fyzických osob.

Proti projektu se ostře vymezuje Pavel Čižinský, bratr Jana Čižinského, a bývalý starosta Prahy 1. „Ve středu se na zastupitelstvu pokusím prosadit, aby se Praha 1 odvolala,“ řekl.

Starosta Prahy 1 Petr Hejma sdělil, že městská část se s územním rozhodnutím seznámí a odvolání zváží. „Z výsledků veřejného projednání lze důvodně předpokládat, že předmětné rozhodnutí bude napadeno odvoláním u zdejšího správního orgánu a kompletní spis bude postoupen odboru stavebního řádu magistrátu,“ dodal starosta.

Součástí projektu Staroměstská brána je přestavba a dostavba hotelu InterContinental, který se loni přejmenoval na Fairmont. Tam nyní stavební firma Metrostav odstraňuje staré panely s azbestem. Seznam Zprávy na konci května upozornily, že panely se škodlivinami snímá jeřáb místo toho, aby kolem hotelu vzniklo hermeticky uzavřené kontrolované pásmo. Hygienici i Metrostav ale následně prohlásili, že vše probíhá podle pravidel a bez úniků azbestu do ovzduší.

Zdroj