Úřad pro matení veřejnosti je třeba zrušit

1 měsíc starý 17

Sídlo Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí | FOTO: Palickap / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

V tomto týdnu hlásal hlavní titulek první strany deníku Mladá fronta DNES, že vláda zvyšuje důchody. Než si tyto noviny koupil miliardář Andrej Babiš, na stejném místě vycházely články o zneužívání moci, a tyto noviny tak bránily veřejnost a demokracii. Nyní máme situaci opačnou.

Politická moc zneužívá noviny ke své předvolební propagandě. Zákon přitom zakazuje politikům vlastnit média a premiér Babiš pomocí jednoduchého triku s převedením majetku do svěřenského fondu cynicky zákon obchází. Jeho fondy formálně spravují jeho právník a jeho žena. Podle platných právních norem je ovšem premiér skutečnou ovládající osobou a nikdo soudný nepochybuje, že mocichtivý predátor Babiš média holdingu ovládá. Je to on, kdo dosazuje do svých médií služebné šéfredaktory. Podle toho ta média také vypadají.

Skutečnost, že Babiš ovládá celou řadu velkých médií a v dalších médiích inzerují jeho firmy, vytvořila stav naprosté nerovnosti a neférovosti politické soutěže. Politické strany s demokratickou a prozápadní orientací jsou v těžké nevýhodě, protože žádná média nevlastní, jejich program a hodnoty podporuje naprosté minimum publicistů a objevují se jen v malém množství mediálních výstupů.

Dále čtěte

()

Speciální akce: Předplaťte si Týdeník FORUM a získejte lístek na koncert zdarma

Jak už víte, od 19. srpna bude vycházet Týdeník FORUM. Vracíme Čechům noviny! A 18. srpna tento týdeník pokřtíme na koncertě 30 let bez okupantů ...

číst článek »

Babišova viditelnost je obrovská, viditelnost demokratických politiků je nízká – a není to ani zdaleka jen jejich vina. Vrcholem absurdity je ovšem působení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Člen úřadu Jan Outlý se po upozornění na výše popsanou neférovost vykrucuje. Uživatele twitteru kupříkladu rozesmál prostoduchým tvrzením, že není jisté, zda Babiš svá média ovládá.

Outlého přístup je důkazem, že jeho úřad je při obraně férové politické soutěže nejen k ničemu, ale dokonce naši situaci zhoršuje. A to tím, že máte veřejnost vytvářením falešného dojmu, že je o spravedlivé podmínky politického soutěžení postaráno, a skandální stav totální převahy jednoho účastníka politické soutěže nad ostatními legitimizuje.

K nápravě našich poměrů velmi potřebujeme, aby demokratické koalice uspěly ve volbách, ale upřímně řečeno zde chybí promyšlený program obnovy právního státu a civilizovaných poměrů v té tristní spoušti, kterou zažíváme a která zde zůstane i v éře po případném Babišově odchodu. Jestliže úřad pro kontrolu stran nefunguje tak, jak by měl, a jeho členové nejsou schopni pochopit smysl jak zákona o střetu zájmů, tak zákona o své instituci, zrají na výměnu – nebo úřad dozrál na zrušení. Je to úřad pro matení veřejnosti.

Zdroj