Úřady práce začaly přijímat žádosti o příspěvek za bezplatné ubytování válečných uprchlíků

5 měsíce starý 117

Aktualizováno 13:00 11. dubna 2022, 12:44 Autor: ČTK

Úřady práce začaly přijímat žádosti o příspěvek za bezplatné ubytování válečných uprchlíků za měsíc březen. Vyřízení státní podpory pro solidární domácnost je možné jen elektronicky. Peníze by lidé měli mít na účtu do několika dnů. ČTK to řekla mluvčí ministerstva práce Eva Davidová. Při ubytování běženců aspoň na 16 dní v měsíci v kuse poskytne stát 3000 korun na osobu, nejvýš 12.000 korun.

Úřad práce

Úřad práce
FOTO: Adam Mráček / INCORP images

"Přijímání žádostí běží v pilotním provozu. Tištěný formulář nyní neexistuje. Je klíčové elektronickou formu odzkoušet. Máme zjištěno, že cílová skupina (ubytovatelů) má o toto propojení zájem. Peníze úřady vyplatí v řádu dnů," uvedla Davidová.

Velký počet žádostí nyní ministerstvo neočekává. Mluvčí podotkla, že o příspěvek mohou teď žádat lidé, kteří bezplatně ubytovali uprchlíky nejpozději do poloviny března. Ubytování je totiž nutné poskytnout zdarma aspoň 16 dnů v měsíci v kuse.

Přístup k žádostem se dopoledne nastavoval. K formulářům se dalo dostat třeba přes úvodní stránky webů ministerstva práce www.mpsv.cz či úřadu práce www.uradprace.cz po kliknutí na odkaz pro příspěvek a humanitární dávku. Údaje bylo možné zadávat po přihlášení přes elektronickou identitu, tedy třeba přes bankovní identitu. Žadatel vyplní adresu ubytování a to, zda je byt jeho či pronajatý. Zadají se jména ubytovaných a čísla jejich pasů a víz. Systém je propojený s vízovým registrem. Na závěr je čestné prohlášení o době ubytování.

Peníze od státu dorazí na bankovní účet. Poštovní poukázkou je možné je získat jen při přihlášení přes eGovernment, uvedla mluvčí.

Podle Davidové ministerstvo fungování on-line systému zhruba po týdnu vyhodnotí. Mluvčí nevyloučila další úpravy i rozšíření možností vyřizování pro případ, že by někteří lidé nemohli elektronickou formu využívat.

O příspěvek na ubytování uprchlíků požádalo během několika hodin na 500 lidí

O příspěvek pro solidární domácnost za ubytování ukrajinských uprchlíků požádalo od dnešního rána do 11:00 asi 500 lidí. Novinářům to dnes při návštěvě chomutovského úřadu práce řekl ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). O příspěvek, určený lidem, kteří doma či ve svém volném bytě bezplatně ubytovávají uprchlíky z Ukrajiny, lze žádat pouze elektronicky. Lidé mohou žádat o 3000 korun na osobu za měsíc na pokrytí nákladů bez ohledu na to, zda jde o dítě či dospělého.

Na domácnost stát poskytne nejvýše 12.000 korun měsíčně a podporu bude vyplácet i zpětně za březen. Podmínkou je to, že uprchlíci bydlí u žadatele v měsíci nejméně 16 dní v kuse. Dávku vláda schválila v březnu. "Dávku administrujeme plně on-line v digitálním prostředí. Nemá smysl chodit na úřad práce," uvedl Jurečka. Formulář najdou lidé na webu úřadu práce. "Nutné je, aby žadatel měl nějakou formu identity, třeba bankovní identitu," řekl ministr. Nechtěl odhadovat, kolik žádostí bude. Mluvčí ministerstva práce Eva Davidová dnes ČTK řekla, že velký počet žádostí nyní ministerstvo neočekává. Peníze od státu podle ní během několika dní dorazí na bankovní účet. Poštovní poukázkou je možné je získat jen při přihlášení přes eGovernment.

Podle Jurečky systém přijímání žádostí funguje. "Jsou drobné komplikace, které pociťujeme my uvnitř úřadu práce, žadatelé to nepoznají," uvedl.

Zdroj