Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na další vlnu vyděračské kampaně, která cílí na veřejný i privátní sektor. Útočník se podle úřadu vydává za kyberkriminální skupinu s názvem Fancy Lazarus, která pod výhrůžkou silného DDoS útoku požaduje zaplacení výkupného v bitcoinech. Úřad to ve středu uvedl na svém webu. Před vyděračskou kampaní varoval i ve druhé polovině května.

Brno 11:42 16. června 2021

počítač, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Úřad uvedl, že v této vlně kampaně po nezaplacení výkupného v daném termínu útok začne a požadovaná částka se každý další den postupně zvyšuje.

„Útočník komunikuje přes e-mail - nejčastěji ze schránek z domény protonmail.com. E-maily jsou cílené na vrcholné představitele dané instituce a obsahují pokyny k zaplacení výkupného,“ uvedl úřad.

Riziko útoku hackerů v Česku je podle kyberúřadu vyšší. Pozor má dát vládní sektor i významné firmy

Číst článek

V případě obdržení obdobného vyděračského e-mailu úřad doporučuje výkupné neplatit a kontaktovat policii nebo provozovatele národního CERT, což je bezpečnostní tým pro koordinaci řešení bezpečnostních incidentů v počítačových sítích.

Dále je možné kontaktovat Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, pokud jde o subjekt podléhající zákonu o kybernetické bezpečnosti.

Ve druhé polovině května úřad varoval před vyděračským softwarem Avaddon, tato kampaň cílí na české firmy a organizace napříč sektory. Útočníci v napadeném systému soubory zašifrují a část dat zveřejní na takzvaném darkwebu, aby vydíraného motivovali k zaplacení za dešifrování a nezveřejnění zbytku dat.

Temný web neboli darkweb je část internetu, kam se nelze dostat z internetových vyhledavačů.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Úřady varují před další vlnou hackerských útoků, ohroženi jsou čelní představitelé institucí

  2. Astronauti na vesmírnou stanici nainstalují nové solární panely. Váží asi 350 kilogramů

  3. Dotazník pro uchazeče o dostavbu Dukovan je schválen, ČEZ ho rozešle obratem, řekl Havlíček

  4. Cristiano Ronaldo dal jasně najevo svůj názor na Coca-Colu. Té okamžitě klesla hodnota akcií

  5. Sucho v Kalifornii zřejmě pomohlo vyřešit havárii letadla z 60. let. Našli jej na dně jezera Folsom

  6. Česko eviduje další případy nakažlivějších mutací. ‚Klíčové je hlídat příjezdy,‘ říká vedoucí laboratoře

Aktuální témata

MS hokej 2021 program, MS hokej 2021, ME ve fotbale 2020 program, Vrbětice, Koronavirus, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, Volby 2021: Benešov, Beroun, Blansko, Bruntál, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Děčín, Domažlice, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Hodonín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Klatovy, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Liberec, Litoměřice, Louny, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava-město, Pardubice, Pelhřimov, Písek, Prachatice, Prostějov, Přerov, Příbram, Rakovník, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Semily, Sokolov, Strakonice, Svitavy, Šumperk, Tábor, Tachov, Teplice, Trutnov, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem - město, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou

Doporučujeme