USA a Británie uvalily na myanmarskou juntu další sankce. Při protestech mezitím zemřelo dalších pět lidí

5 měsíce starý 29

Americké ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že přijalo nové sankce proti společnostem Myanma Economic Holdings Limited (MEHL) a Myanmar Economic Corporation (MEC). Oba dva konglomeráty jsou součástí rozsáhlé podnikatelské sítě pod kontrolou myanmarské armády, která působí v celé řadě odvětví od těžby po cestovní ruch.

K USA se následně připojila také Británie, která uvalila sankce na firmu MEHL, a to s vysvětlením, že myanmarská armáda závažně porušuje práva menšiny muslimských Rohingů.

Nové sankce jsou podle Washingtonu zatím nejzásadnější pokus omezit obchodní zájmy junty. Znamenají zmrazení veškerého majetku obou entit na území USA a znemožňují americkým společnostem a občanům, aby s nimi obchodovali. Dřívější sankce USA mířily proti myanmarským představitelům, které Washington považuje za zodpovědné za převrat.

Generál Min Aun Hlain, který se po únorovém puči postavil do čela státu, a další armádní činitelé byli již dříve na černé listině kvůli porušování lidských práv. Také Evropská unie v pondělí potrestala v Myanmaru sankcemi jedenáct osob.

Protesty pokračují

Po úterních tichých protestech, kdy se mnoho obyvatel Myanmaru zúčastnilo stávky, ve čtvrtek do ulic vyšly opět tisíce odpůrců převratu. Demonstrace se konaly v největším městě Rangúnu a na dalších místech. Pět lidí při čtvrtečních protestech zahynulo, informoval místní zpravodajský server Myanmar Now.

Kvůli snahám bezpečnostních složek potlačit protestní hnutí zemřelo v Myanmaru od převratu podle údajů tamní organizace AAPP, která se zaměřuje na pomoc politickým vězňům, nejméně 286 lidí.

Zvláštní zpravodaj OSN pro Myanmar Thomas Andrews ve čtvrtek podle agentury AFP v prohlášení uvedl, že mezinárodní reakce na krizi v Myanmaru není dost rychlá a důrazná. Andrews varoval, že životní podmínky v zemi se zhoršují a že sankce dosud „nepřehradily juntě přístup k prostředkům, které jí pomáhají v podpoře nezákonných aktivit“.

Andrews také podotkl, že „diplomatická pomalost je v rozporu s rozměry krize“ v zemi a vyzval k uspořádání summitu, kterého by se účastnily sousední země Myanmaru a státy a organizace, které mají v regionu vliv, jako jsou USA, Čína a Evropská unie.

Zdroj