USA a Rusko se dohodly na prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

2 měsíce starý 14

O tom, že se obě strany chystají smlouvu prodloužit, informoval dříve během dne ruský deník Kommersant.

Smlouva, známá též jako START 3, byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února. Omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně.

Rusko dlouho navrhovalo prodloužit úmluvu bez předběžných podmínek či změn, ale vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa se zahájením jednání čekala až do loňského roku a předložila řadu požadavků. Podle informací deníku The Washington Post americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce neúspěšným přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila.

Moskva zahájila nová jednání s Washingtonem o prodloužení smlouvy 21. ledna, tedy den poté, co se prezidentského úřadu v USA ujal Biden. V pondělí na téma prodloužení dohody telefonicky hovořili tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev s Bidenovým poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem.

Biden poprvé jako prezident telefonoval s Putinem 

Právě dohoda Nový START byla jedním z témat úterního telefonátu mezi Putinem a Bidenem. Jednalo se o první rozhovor těchto politiků po Bidenovu nástupu do Bílého domu. Americký prezident vyjádřil také znepokojení nad otravou a zatčením ruského opozičníka Alexeje Navalného.

Biden v úterý telefonoval také s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Tomu podle Bílého domu potvrdil závazky Spojených států k principu kolektivní obrany, uvedl Bílý dům.

Nový americký prezident také šéfovi Severoatlantické aliance řekl, že je připravený spolupracovat s americkými spojenci při řešení řady společných bezpečnostních problémů, jako je Afghánistán, Irák a Rusko.

Zdroj