USA destabilizují situaci na Korejském poloostrově, řekl Kim Čong-un. KLDR podle něj vyvíjí nové zbraně

3 měsíce starý 41

Spojené státy jsou vážnou příčinou nestability na Korejském poloostrově, řekl v úterý ve státní televizi KCNA severokorejský vůdce Kim Čong-un. Pchjongjang podle něj vyvíjí nové zbraně, aby se dokázal bránit USA i vojenským ambicím Jižní Koreje. KLDR v posledních týdnech otestovala za hlasité mezinárodní kritiky několik nových zbraní.

Pchjongjang/Washington 9:06 12. října 2021

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Zdroj: Reuters

Severokorejský vůdce prohlásil, že cílem KLDR není začít válku, ale ‚zvýšit válečné odstrašování v zájmu ochrany národní suverenity‘.

Severní Korea přijala zásilku zdravotnických pomůcek, po dvou letech upouští od kompletní izolace

Číst článek

Svoje poznámky pronesl na obranné konferenci, na níž byla mimo jiné vystavena mezikontinentální balistická střela Hwasong-16. Ta je dosud největší, jakou KLDR vyvinula, zatím však ještě nebyla otestována.

Severní a Jižní Korea se v posledních týdnech ocitly ve stále se stupňujících závodech ve zbrojení, oba státy otestovaly pokročilé střely krátkého doletu a další zbraně.

Soul nedávno vyzkoušel svou první balistickou střelu odpalovanou z ponorky, plánuje stavbu letadlových lodí a nakoupil od USA pokročilé stíhačky F-35.

Pchjongjang zase nadále pokračuje s rozvojem svého raketového programu. Podle některých pozorovatelů také rozšiřuje svůj hlavní jaderný reaktor, který využívá pro výrobu paliva do atomových zbraní.

Vojenská nestabilita

Spojené státy oznámily, že jsou kdykoliv připraveny zahájit se Severní Koreou diplomatická jednání, jejich cílem by bylo snížit napětí ve vzájemných vztazích.

Kim opět rozjíždí raketové testy. Chce přilákat pozornost světa i konkurovat jižnímu sousedovi

Číst článek

Pchjongjang nicméně odvětil, že nemá zájem, dokud budou USA pokračovat v sankcích a vojenských aktivitách s Jižní Koreou.

„Neomezené a nebezpečné‘ snahy o posílení jihokorejské armády pak podle Kim Čong-una „ničí vojenskou rovnováhu na Korejském poloostrově a zvyšují vojenskou nestabilitu a nebezpečí‘.

„Pod absurdní záminkou zastavení našich hrozeb Jižní Korea otevřeně několikrát vyjádřila touhu získat nad námi vojensky navrch,“ dodal severokorejský lídr.

ČTK

Zdroj