USA otevřou hranice také pro očkované z Mexika a Kanady. Omezení platilo od začátku pandemie

3 měsíce starý 94

Spojené státy v listopadu otevřou hranice se svými sousedy. Podmínkou pro jejich překročení, bude dokončené očkování proti covidu-19. Přechody s Mexikem a Kanadou se otevřou po více než roce. Podle zdroje agentury Reuters bude také Washington od ledna požadovat doklad o plném očkování například po řidičích nákladních vozů, kteří překračují hranici.

Washington 11:51 13. října 2021

Přechody s Mexikem a Kanadou se otevřou po více než roce | Foto: Jose Luis Gonzales | Zdroj: Reuters

Americký ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas v oficiálním oznámení uvedl, že vláda od listopadu umožní „lidem z Mexika a Kanady, kteří jsou očkovaní proti covidu-19, cestu do Spojených států, například za účelem návštěvy rodiny nebo turismu, a to jak po zemi, tak i trajektem“. Bílý dům čelil tlaku restrikce uvolnit prakticky od loňského jara, kdy vešly v platnost.

Texaský guvernér zakázal firmám vyžadovat povinné očkování proti covidu. Doporučil jim to sám Biden

Číst článek

Krok vítají i američtí zákonodárci, podle nichž omezení ekonomicky poškodila hlavně komunity v pohraničních oblastech. „Od začátku pandemie pocítili lidé v pohraničí bolest a ekonomické důsledky zavřených hranic. Tato bolest nyní skončí,“ uvedl podle Reuters demokratický senátor Chuck Schumer.

Povinnost předložení dokladu o dokončeném očkování proti covidu-19 bude od ledna při překročení hranice platit i pro řidiče kamionů nebo zdravotnický personál.

Konkrétní datum, kdy hraniční restrikce přestanou platit, nebylo zatím upřesněno, podle úřadů to ale bude „velmi brzy“. Pro neočkované budou omezení platit i nadále.

Už 20. září Bílý dům oznámil, že v listopadu uvolní omezení v letecké dopravě pro očkované cestovatele z přibližně 33 států, včetně Číny, Indie, Brazílie i většiny evropských zemí.

Centrum pro kontrolu nemocí a prevence také uvedlo, že země bude u cizinců uznávat vakcíny, které jsou schválené americkými úřady a Světovou zdravotnickou organizací. Nejasné zůstává pouze uznávání očkování dvěma různými dávkami, doplňuje agentura Reuters.

Jiří Klečka, tzr

Zdroj