USA potvrdily použití ruských hypersonických střel na Ukrajině

4 měsíce starý 26

Zveřejněna byla dvě videa. Jedno z dronu, u něhož však nebylo jasné, jak se mohl dron dostat tak hluboko nad ukrajinské území, a navíc zásah neodpovídal tomu, co ministerstvo uvádělo – vidět byla jen jedna exploze nadzemního skladu, zatímco při útoku na muniční sklad by postupně vybuchovala munice.

U druhého záběru na údajně letící střelu zase agentura Reuters zjistila, že byl pořízen ještě před údajným použitím střely na konci února.

Video making the rounds this am, reports that it is first combat use of Russian hypersonic missile - Kinzhal on a weapons depot near the Polish border pic.twitter.com/pVxqEWlT5J

— Jack Posobiec 🇺🇸 (@JackPosobiec) March 19, 2022

Video, které mělo zachycovat údajný let Kinžalu

V úterý ale generál amerického letectva Tod Wolters, který stojí v čele amerického velitelství pro Evropu, sdělil zákonodárcům, že Rusko skutečně použilo na Ukrajině hypersonické zbraně: „Bylo více vypuštění. Většina mířila na vojenské cíle.“

„Myslím, že to byla demonstrace schopností a pokus zasít strach do srdcí nepřítele. A nemyslím si, že v tom byli úspěšní,“ dodal generál.

Podle serveru Defense One byly zřejmě Kinžaly vypouštěny se stíhaček MiG-31. Wolters také uvedl, že USA a jejich spojenci urychlují dodávky zbraní na Ukrajinu včetně zbraní k protivzdušné obraně. Na námitku, že Ukrajinci nemohou čekat týdny, odpověděl, že dodávky menších systémů probíhají. Dorazí prý během pár dní, i když to normálně trvá 20 až 30 dní.

Ukrajina oznámila, že potřebuje dalších 500 protitankových raket Javelin, aby se mohla bránit ruským tankům a obrněným transportérům. Tyto střely se velmi osvědčily.

Wolters uvedl, že i když Rusové investovali velké množství peněz do ochrany svých tanků včetně reaktivního pancíře a aktivního systému ochrany, kdy tank proti přilétající střele vypustí šrapnelový náboj, ochrana nefunguje tak, jak čekali.

„Je to docela vtipné, ale zpětná vazba, kterou jsme dostali, je tato - když máte hodně protitankové munice, můžete tank zpomalit. I jejich nový pancíř má nějaké slabiny, pokud se vystřeluje více projektilů,“ uvedl Wolters.

Z jeho slov se zdá, že Ukrajinci na tank vypalují více střel naráz, a to systém ochrany nezvládá.

Rusko ztratilo na Ukrajině i prototyp modernizovaného tanku T-80UM2 se systémem aktivní ochrany Drozd–2, ukázala analýza fotografií vraků.

Zdroj