USA rychle pošlou Kyjevu zbraně a protivzdušnou obranu, řekl Biden

před 1 měsíc 21

foto Ilustrační foto - Ukrajinští dělostřelci s M777 v Chersonské oblasti 9. ledna 2022.

Washington - Spojené státy urychleně poskytnou Ukrajině významné balíky vojenské pomoci, jakmile americký Senát po Sněmovně reprezentantů schválí uvolnění dodatečných peněz na tento účel. Podle Bílého domu o tom dnes Joe Biden ujistil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Bidenův úřad zároveň informoval, že americký prezident o podpoře Kyjeva hovořil také s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Rozhovory přicházejí dva dny poté, co americká sněmovna schválila sadu návrhů o zahraniční pomoci včetně vyčlenění 61 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu Kč) na další vojenskou a ekonomickou podporu země napadené v únoru 2022 Ruskem. Senát USA pravděpodobně naváže do konce týdne, což by umožnilo po čtyřech měsících odblokovat americké dodávky zbraní Ukrajině.

Biden chce příslušný návrh okamžitě po schválení podepsat a nyní avizuje rychlé kroky s cílem "pokrýt naléhavé potřeby Ukrajiny na bojišti a v protivzdušné obraně". Zelenskyj vydal vlastní prohlášení, podle kterého Biden ujistil, že Kyjev může počítat se "silnou" dodávkou vojenského vybavení, která kromě protivzdušné obrany posílí také "dalekonosné a dělostřelecké možnosti".

Agentura AP napsala, že americké ministerstvo obrany může po uvolnění nových prostředků zahájit dodávky zbraní v řádu dní. "To proto, že má síť skladů ve Spojených státech a v Evropě, které již uchovávají munici a nástroje protivzdušné obrany, které Kyjev zoufale potřebuje," uvedla.

O protivzdušné baterie žádá ukrajinská vláda také spojence v Evropě, zatímco čelí neustálému ruskému bombardování. Zda bylo i toto tématem hovoru Bidena s von der Leyenovou, není z komuniké Bílého domu jasné. Pouze uvádí, že dvojice mluvila "o tom, jak je trvalá mezinárodní podpora klíčová pro boj Ukrajiny za svobodu".

Přečtěte celý článek