USA sestřelily nad Atlantikem čínský balón, který měl být vybavený špionážní technikou

1 měsíc starý 43

Spojené státy v sobotu sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle nich vybavený špionážní technikou. Poté zahájily operaci na vyzvednutí trosek. Informovala o tom agentura AP, která zároveň připomněla, že balón se dříve pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty. Prezident Joe Biden v sobotu dříve řekl, že se USA o balón „postarají“.

Washington 21:01 4. 2. 2023(Aktualizováno: 21:37 4. 2. 2023)

USA sestřelily čínský balon, který měl obsahovat špionážní techniku | Foto: Chase Doak | Zdroj: Reuters

Washington v pátek uvedl, že už několik dní pozoruje čínský špionážní balón ve vzdušném prostoru USA. Čína v reakci sdělila, že incidentu lituje, balón ale označila za meteorologický. Balón letěl ve výšce zhruba 18 kilometrů, jeho velikost AP přirovnává ke třem školním autobusům.

Breaking News:
US military has just shot down the Chinese baloon over the Atlantic Ocean after letting it fly over the country for days. pic.twitter.com/GwDuUaJaBK

— Mahboob Ahmad (@Mahboobahmad110) February 4, 2023

Televizní záběry ukázaly malý výbuch, po kterém balón začal klesal k vodní hladině. V okolí létaly americké stíhačky a ve vodě byly nasazeny lodě na vylovení trosek.

Úřady se snažily operaci načasovat tak, aby mohly vyzvednout co nejvíce zbytků balónu před tím, než se potopí. Pentagon již dříve odhadl, že pole trosek bude značné. Pobřežní stráž doporučila námořníkům, aby okamžitě opustili oblast.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) před zásahem stíhaček omezil letecký provoz nad státy Severní a Jižní Karolína. Uvedl, že tak učinil z důvodu „národní bezpečnosti“.

Odlety a přílety byly zastavené na letištích v Charlestonu a Myrtle Beach v Jižní Karolíně a Wilmingtonu v Severní Karolíně. Nařízení platilo do 14.45 místního času (20.45 SEČ). Zprávu o sestřelení balónu agentura AP zveřejnila několik minut před uplynutím této lhůty.

BREAKING: US Joe Biden has confirmed that a suspected Chinese spy balloon has been "successfully taken down".

The balloon was shot down by an Air Force fighter aircraft, after US military jets were seen flying in the vicinityhttps://t.co/PAiZ4D1jU3

Sky 501, Virgin 602 pic.twitter.com/ljZAxNDZxX

— Sky News (@SkyNews) February 4, 2023

Citlivé vojenské objekty

Pentagon v pátek informoval, že už několik dní pozoruje čínský špionážní balón ve vzdušném prostoru Spojených států. Balón se podle něj pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty, například Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety. V sobotu dopoledne místního času byl podle AP balón spatřen nad Severní Karolínou a blížil se k pobřeží Atlantického oceánu.

‚Putin by zničil celý svět, Si by si ho přivlastnil.‘ Vztah Pekingu a Moskvy se mění, pro Západ je to šance

Číst článek

Podle AP chtěl Biden balón sestřelit, už když se o něm v úterý poprvé dozvěděl. Zástupci ministerstva obrany jej ale tehdy údajně odradili z obavy, že by trosky mohly být nebezpečné při dopadu na zem.

Čínské ministerstvo zahraničí v pátek uvedlo, že incidentu lituje a že se jedná o meteorologický balón, který nedokáže sám dobře manévrovat a nad USA jej zanesl vítr. V sobotu dodalo, že Peking „nikdy nenarušil území ani vzdušný prostor žádné suverénní země“.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil plánovanou návštěvu Pekingu. V pátek Pentagon informoval, že další podobný špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. Polohu balónu blíže neupřesnil.

ČTK

Zdroj