USA stojí za Litvou a závazky Aliance

1 týden starý 8

„Stojíme si za závazky, které jsme učinili v NATO. Ty zahrnují pochopitelně článek 5. To je základní kámen Aliance,“ zdůraznil Price s odkazem na Washingtonskou smlouvu, klíčový dokument Aliance.

Podle pátého článku Was­hingtonské smlouvy považují členské státy ozbrojený útok proti jednomu nebo několika z nich, a to v Evropě nebo USA, za útok proti všem a zavazují se v takovém případě přispět na pomoc napadeným členům, včetně použití ozbrojené síly.

Článek 5 je základní kámen Aliance

Ned Price, americký diplomat

Vilnius podle rozhodnutí Evropské komise minulý týden omezil tranzit zboží figurujícího na sankčních seznamech EU z Ruska do Kaliningradské oblasti a zpět, což Moskva označila za nezákonné. Marija Zacharovová, mluvčí ruské diplomacie, řekla, že ruská odpověď na omezení tranzitu „nebude diplomatická, ale praktická“.

Estonsko protestuje proti narušení svého vzdušného prostoru

Litva je připravena k jakékoliv reakci, prohlásil včera tamní prezident Gitanas Nauséda. Nevěří ale, že by šlo o výzvu vojenského charakteru.

Proti narušení svého vzdušného prostoru ruským vrtulníkem Mi-8 pak ve středu oficiálně protestoval nejsevernější pobalt­ský stát, Estonsko. Jde o „mimořádně závažný a politováníhodný incident, který nepochybně vyvolává další napětí a je zcela nepřijatelný,“ konstatovala v prohlášení tallinská diplomacie.

Podle Kusti Salma z estonského ministerstva obrany citovaného Postimees.ee navíc Rusko provádí cvičné manévry, při nichž imituje raketové údery na estonské území. K narušení vzdušného prostoru tohoto státu NATO ruskými letouny v minulých dnech došlo opakovaně, uvedl Tallin.

Zdroj