USA už nevadí dodávky F-16 na Ukrajinu. Pilotům stačí čtyři měsíce výcviku

1 týden starý 83

Spojené státy v minulých týdnech svým evropským spojencům naznačily, že jim nebudou bránit v dodání amerických stíhaček F-16 na Ukrajinu, informovala stanice CNN. Podle interního dokumentu amerického letectva (USAF) ukrajinští piloti jsou schopni naučit se ovládat F-16 za čtyři měsíce.

Foto: Tittel Harald, ČTK

Americká F-16 v Německu

Článek

Ochotu dodat tyto stíhačky Ukrajině projevilo například Nizozemsko, které je má k dispozici. O oficiálních žádostech spojenců zdroje CNN informace zatím nemají, americká administrativa se ale podle nich chystá povolit reexport stíhaček, pokud se k němu její partneři rozhodnou. Možnost dodat stíhačky na Ukrajinu přímo ale USA zatím odmítají, podotkla stanice.

Podle dokumentu USAF, který získal portál Yahoo, se ukrajinští piloti mohou s F-16 naučit létat už za čtyři měsíce, což je mnohem kratší doba, než uváděl Pentagon. Armáda přitom vychází z výcviku dvou ukrajinských pilotů na základně v Arizoně. Letci přitom měli zkušenost jen se stíhačkami sovětské konstrukce MiG-29 a Su-27.

Foto: Alex Švamberk, Novinky

Belgická F-16 jde na přistání

Průběh výcviku hodnotili čtyři zkušení američtí piloti, sloužící jako instruktoři. Dospěli k závěru, že ukrajinští piloti jsou schopni si celkem úspěšně poradit i s nejsložitějšími manévry, jako je přistání s vypnutým motorem nebo útok podle parametrů zadaných během letu. Největší potíže Ukrajincům podle instruktorů dělalo složité vybavení elektronickými přístroji F-16 s veškerými údaji zobrazovanými v angličtině. I když po dvou týdnech bylo patrné „výrazné zlepšení“.

O moderní stíhačky F-16 žádá Kyjev už řadu měsíců. Sofistikované stíhačky by ukrajinským silám umožnily snáz cílit na ruské letouny. Ukrajina by pak nemusela na tyto účely plýtvat drahou municí systémů protivzdušné obrany Patriot, která je určena v první řadě k likvidování balistických raket.

Británie a Nizozemsko chtějí koalici pro dodávky stíhaček F-16 Ukrajině. Dobrý start, kvitoval Zelenskyj

Evropa

Výběr článků

Zproštění obžaloby:

Městský soud už potřetí nepravomocně zprostil Martina Shenara obžaloby z daňových úniků. V minulosti osvobozující verdikty odvolací soud zrušil.

Načítám

Zdroj