USA v Afghánistánu zřejmě zabily plánovače IS, Francie ukončila evakuace

3 měsíce starý 101

„První náznaky ukazují, že jsme cíl zabili. Nevíme o žádných civilních obětech,“ uvedla podle agentury Reuters americká armáda. Podle agentury AP USA úder provedly necelých 48 hodin po sebevražedném atentátu, k němuž se přihlásila právě skupina Islámský stát-Chorásán, afghánská odnož teroristické organizace IS.

Vedení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) uvedlo, že dronový úder proti členovi IS USA podnikly v provincii Nangarhár. Washington se domnívá, že byl zapojen do plánování útoků proti USA v Kábulu.

Při útoku byl zabit jeden člověk a nejsou informace o civilních obětech, potvrdil armádní mluvčí William Urban. Vzdušný útok je podle AP naplněním slibu amerického prezidenta Joea Bidena národu, že pachatelé útoku na letiště se nebudou moci schovat. Zástupci Pentagonu v pátek potvrdili, že jsou připraveni na jakoukoli odvetnou akci, kterou prezident nařídí.

Američané se nemají zdržovat u letiště

Ve čtvrtek večer otřásly okolím letiště mohutné výbuchy. Při sebevražedném útoku zemřelo nejméně 170 lidí. Některé země včetně Německa, Nizozemska, Kanady, Belgie, Dánska, Polska, Itálie či Švýcarska poté evakuační lety ukončily. USA v nich hodlají pokračovat do poslední možné chvíle. Zbylí američtí vojáci přitom mají na základě dohody s Táaibanem z Afghánistánu odejít nejpozději 31. srpna.

Americké velvyslanectví ale v noci na sobotu prostřednictvím svého webu vyzvalo Američany, aby necestovali na kábulské letiště kvůli bezpečnostním hrozbám. Ti, kteří už jsou u bran letiště, mají okamžitě odejít.

Francie ukončila evakuace

Francie v pátek večer evakuační lety ukončila. Na kábulském letišti už nebyly zajištěny bezpečnostní podmínky pro letecký most. oznámili podle agentury AFP francouzská ministryně obrany Florence Parlyová a ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

„Operace Apagan, započatá 15. srpna na žádost prezidenta republiky, tento večer skončila,“ sdělila Parlyová na Twitteru. Upřesnila, že Francie z Afghánistánu evakuovala téměř tři tisíce lidí, z toho 2600 Afghánců.

Letecký most musel být přerušen, protože na kábulském letišti už nebyly zajištěny náležité bezpečnostní podmínky kvůli tomu, že americké síly se rychle zbavily závazku, uvedli Parlyová a Le Drian ve společném prohlášení.

Francie však vyzývá k pokračování humanitárních operací v Afghánistánu ve spolupráci s ostatními zeměmi. Proto bude Paříž usilovat o jednání s Talibanem.

Zdroj