Uskupení PirSTAN neskončilo. Kauzy Starostů nás ale unavují, přiznal Michálek

3 měsíce starý 82

Už v září si budou Češi volit své zástupce do vedení menších územních celků, měst a obcí. Piráti a Starostové se o hlasy voličů budou ucházet samostatně, což bylo podle Michálka jasné hned po sněmovních volbách.

„Jak se Starostové rozhodnou ohledně komunálních voleb, je absolutně jejich věc, do toho nezasahujeme. Uskupení PirSTAN ale neskončilo, máme podepsanou koaliční smlouvu na čtyři roky,“ upozornil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

I přes společný program však šéf pirátských poslanců připustil, že se strana v některých ideologických záležitostech se Starosty rozchází. „Vytvořili jsme vládu o pěti subjektech. Máme tam čtyři pravicové konzervativní strany (koalice Spolu a STAN, pozn. red.) a pak Piráty, kteří jsou liberální a středoví,“ uvedl Michálek.

Neshoda na energetické krizi

Z vládní většiny ve Sněmovně, která má 108 křesel, Piráti disponují pouze čtyřmi poslanci. Michálek ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že je pro Piráty někdy složité prosazovat své priority. Straně například neprošel návrh plošné podpory domácností zasažených energetickou krizí.

„Bohužel ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) náš návrh nepodporuje. Je to v podstatě pravicová politika, protože vybíráme méně peněz na daních. Chápu ale, že kolegové ve vládě se musí starat o to, jaké dopady to bude mít na rozpočet,“ dodal Michálek. V pořadu pak došla i řeč na kauzy, které provází Starosty prakticky od dob povolebního vyjednávání.

Michalik, Farský a Polčák

„Kauzy Starostů nás unavují. Doufám, že už skončily. Předseda hnutí Vít Rakušan se od nich jasně distancoval. My jsme však naprosto transparentní a žádné kauzy nemáme. Piráti jsou pro vládu jasným přínosem,“ řekl poslanec.

Už v listopadu minulého roku se řešil údajný střet zájmů místopředsedy STAN Věslava Michalika. S ním se do té doby počítalo jako s budoucím ministrem průmyslu a obchodu. Michalik se v souvislosti se svou podnikatelskou minulostí na Kypru nakonec ministerského křesla vzdal s tím, že nechce novou vládu zatěžovat. Zdůraznil však, že se ničeho nezákonného nedopustil.

Leckomu utkvělo v paměti také rozhodnutí prvního místopředsedy STAN Jana Farského, který chtěl odcestovat na několikaměsíční stáž do USA bez toho, aniž by se vzdal poslaneckého mandátu. Učinil tak až poté, co se na něj z řad opozice i některých členů pětikoalice snesla ostrá kritika.

Další problém museli Starostové řešit v březnu, kdy měl europoslanec Stanislav Polčák za pomoc obcím při získání odškodnění za výbuchy ve vrbětickém muničním skladu žádat milionové odměny.

Zdroj