O bezpečnostní situaci ve světě jednal v pondělí premiér Petr Fiala (ODS) v sídle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) s jejím ředitelem Williamem Burnsem. Schůzky, která zahájila Fialovu návštěvu v USA, se zúčastnili i šéfové všech tří českých tajných služeb. Pozvání je podle Fialy projevem vysoké důvěry a oceněním spolupráce mezi zpravodajskými službami.
Washington 18:56 15. dubna 2024
Český ministerský předseda je ve Spojených státech na dvoudenní návštěvě, jejímž hlavním bodem bude pondělní setkání s prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě.
„Bylo to velmi úspěšně strávené dopoledne,“ uvedl Fiala o schůzce s Burnsem a jeho kolegy, které se vedle šéfů českých tajných služeb zúčastnil i poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
„Pozvání i debata ukázaly vysokou míru důvěry ze strany USA. Je to také ocenění spolupráce v bezpečnostní oblasti a mezi zpravodajskými službami, která dlouhodobě probíhá,“ dodal český premiér.
Dobré ráno z Washingtonu! Na úvod své pracovní návštěvy mířím na jednání s ředitelem CIA. pic.twitter.com/oRfxrHy4jp
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 15, 2024Do centrály americké tajné služby v Langley zavítal při své návštěvě USA před pěti lety i tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO). Podle diplomatů byl Babiš pravděpodobně prvním vysokým představitelem České republiky, který byl do ústředí CIA pozván a jednal s jejím vedením.
Před pěti lety byl součástí české delegace i šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Převzal tehdy cenu George Teneta, což je nejvyšší ocenění za zahraniční spolupráci. Ředitel české kontrarozvědky Koudelka v roce 2019 řekl, že jde o nejprestižnější ocenění, které může zpravodajská služba v rámci spolupráce se Spojenými státy dostat.
Tentokrát dostali pozvání šéfové všech tří českých tajných služeb. Koudelka vede Bezpečnostní informační službu od roku 2016. Ještě o dva roky dříve se ujal vedení Vojenského zpravodajství Jan Beroun. Rozvědku, tedy Úřad pro zahraniční styky a informace, vede od října 2022 Vladimír Posolda.
Přijetí v Bílém domě nedostane každý. Do programu mluví obě strany, popisuje velvyslanec Stašek
Číst článek
Bezpečnostní informační služba ve své poslední výroční zprávě za rok 2022 uvedla, že je na základě souhlasu vlády oprávněna spolupracovat s více než stovkou zpravodajských služeb z celého světa. Hlavními oblastmi spolupráce jsou boj proti terorismu, kontrašpionáž, problematika šíření zbraní hromadného ničení, kyberbezpečnost a ochrana utajovaných informací.
ČTK