Ústavní soud: Není na vládě určovat, co je u drog ‚množství menší než malé‘. V zákoně formulace zůstane

1 měsíc starý 53

Ústavní soud zrušil část trestního zákoníku, která vládě umožňovala určit, jaké rostliny považuje za omamné a jaké jejich množství je trestné. Částečně vyhověl návrhu Okresního soudu v Chrudimi, který slovní spojení „množství větší než malé“ považoval za neurčitou formulaci. Namítal taky, že množství látky v konopí se určuje expertizou a pěstitel tak nemůže předvídat, kolik jí v rostlině je. S tím Ústavní soud nesouhlasí, pojem v zákoně zůstane.

Brno 17:14 5. května 2021

Marihuana (ilustrační foto) | Zdroj: Národní protidrogová centrála

Podle soudce zpravodaje Pavla Šámala zrušené ustanovení bylo v rozporu se zásadou předvídatelnosti práva. Vláda nemůže svým nařízením určit, jaké množství omamné látky například v marihuaně je větší než malé a tím stanovit hranici trestnosti. To může udělat jen zákon.

Průzkum: Mladí Češi a Slováci se liší v postojích. Češi jsou tolerantnější k drogám, Slováci k menšinám

Číst článek

Okresní soud v Chrudimi navrhoval zrušit i samotnou formulaci „větší než malé množství“ z důvodu její neurčitosti. Ta ale v trestním zákoníku zůstane. Společenská nebezpečnost a z toho vyplývající trestnost držení omamné látky je totiž nutné posuzovat případ od případu.

U drog rostlinného původu, jako je třeba právě marihuana, závisí i na čistotě a množství účinné látky nebo na tom, zda ji u sebe má příležitostný uživatel nebo těžce závislý.

‚Už se to osvědčilo‘

Podle Ústavního soudu by množství, které už je trestné, měly stanovovat obecné soudy. K vymezení pojmu „množství větší než malé“ už existuje rozsáhlá a ustálená judikatura, na základě které je možné postupovat.

Podle Pavla Šámala se to navíc už v praxi osvědčilo. Středeční nález Ústavního soudu je totiž podobný tomu z roku 2013. Tehdy soud také zrušil část trestního zákoníku, díky které vláda směla prostřednictvím svého nařízení určit trestné množství drog.

V následujícím roce pak Nejvyšší soud svým stanoviskem orientačně určil, jaké množství drog má policie a justice považovat za větší než malé. Obecně vzato jde o množství, které převyšuje běžnou dávku obvyklého konzumenta. U marihuany to mělo být více než deset gramů sušiny, ve které je minimálně gram účinné látky.

Vlasta Gajdošíková

Zdroj