Ústavní soudci čelí po rozhodnutí o valorizaci penzí výhrůžkám, prozradil Baxa

před 2 týdny 41

„Nosím talár prakticky 40 let, byl jsem dlouhý čas trestním soudcem, soudil jsem různé násilníky, zloděje, lupiče i vrahy. Ale nikdy jsem na svoji adresu nedostal tolik urážlivých, nenávistných, výhrůžných projevů jako za poslední týden," konstatoval Baxa.

Připomněl, že ÚS u veřejnosti dlouhodobě požívá velké důvěry. „Teď najednou na základě jednoho nálezu jsme hloupí, nerozumíme tomu, jsme zaprodaní, jsme zkorumpovaní, provládní, bolševičtí,“ vyjmenoval část výroků, které podle něj přicházejí nejen jemu, ale i zpravodaji Vojtěchu Šimíčkovi a dalším kolegům. Zloba obsažená ve vzkazech je podle něj neuvěřitelná.

„Zpochybňovat instituce v jejich samotném základu je velmi nebezpečné. (…) Ústavní soud nikomu neslouží,není prezidentský, není vládní, patří nikomu a každému a je potřeba, aby se na to lidé spolehli,“ zdůraznil.

Ústavní soud zamítl návrh 71 poslanců ANO na zrušení loňské novely zákona o důchodovém pojištění a souvisejících předpisů:

Marian Jurečka u Ústavního soudu.

Zkrácená valorizace penzí platí. Ústavní soud stížnost poslanců ANO zamítl

Připomněl, že ústavní soudci mají desetileté funkční období, takže zažijí ještě mnoho dalších vlád i další prezidenty. Úvahu, že při rozhodování jde ÚS někomu na ruku, označil Baxa za naprosto nemístnou.

Ústavní soud (ÚS) v Brně rozhodl o návrhu poslanců ANO na zrušení zkrácené valorizace penzí, 24. ledna 2024. Na snímku jsou (zleva) Vojtěch Šimíček, soudce zpravodaj a místopředseda ÚS a předseda ÚS Josef Baxa.Ústavní soud (ÚS) v Brně rozhodl o návrhu poslanců ANO na zrušení zkrácené valorizace penzí, 24. ledna 2024. Na snímku jsou (zleva) Vojtěch Šimíček, soudce zpravodaj a místopředseda ÚS a předseda ÚS Josef Baxa.Zdroj: ČTK

Nálezem z 24. ledna ÚS výraznou většinou zamítl návrh poslanců opozičního hnutí ANO na zrušení loňské novely, která jednorázově omezila nárůst penzí a kvůli hrozícím dopadům na státní rozpočet připravila důchodce v průměru o tisícikorunu měsíčně. Vláda podle soudu nezneužila stav legislativní nouze, okolnosti totiž byly mimořádné a hrozily hospodářské škody. Opozice také měla ve Sněmovně dostatečný prostor k vyjádření. ÚS poukázal na přiznané obstrukce a dlouhé projevy opozičních politiků.

Předseda Ústavního soudu Josef Baxa je proti tomu, aby ústavní soudci mohli opakovat svůj desetiletý mandát. Pevně ohraničené funkční období je zárukou maximálně svobodného rozhodování, uvedl v České televizi v nedělních Otázkách Václava Moravce. Každý prezident republiky by si to měl uvědomovat a nevytvářet ústavním soudcům pokušení nabídkou druhého mandátu, dodal Baxa.

ÚS se skládá z 15 soudců, které prezident jmenuje na deset let, přičemž ústava opakování mandátu nezakazuje. Zatímco první polistopadový prezident Václav Havel dával soudcům možnost druhého mandátu, aktuální praxe je taková, že prezident tuto možnost nenabízí. Podle Baxy je to dobře.

„Když by to bylo zakázáno, tak bych to považoval za vrcholně správné. Ale ústavu bych kvůli tomu určitě neměnil, protože práce na ústavě je práce pro klidné časy a chladné hlavy a myslím, že v současné době nemáme ani jedno, ani druhé,“ řekl Baxa. „Dneska není nedostatek kvalifikovaných kandidátů a nikdo není nepostradatelný, takže já si myslím, že jednou a dost,“ pokračoval.

Podle Ústavního soudu nebylo přijetí normy ve stavu legislativní nouze protiústavní, jak se domnívali stěžovatelé:

Ústavní soud (ÚS) v Brně rozhodl o návrhu poslanců ANO na zrušení zkrácené valorizace penzí, 24. ledna 2024. Na snímku jsou (zleva) Vojtěch Šimíček, soudce zpravodaj a místopředseda ÚS a předseda ÚS Josef Baxa

Valorizace penzí: Co rozhodnutí Ústavního soudu znamená, jaké jsou reakce

Zmínil místopředsedu ÚS Šimíčka, který byl soudcem zpravodajem u nedávného rozhodování o zkrácené valorizaci penzí a kterému mandát vyprší letos. „Nesporně patří mezi jednu z největších autorit ústavního soudnictví a je škoda, že odchází, ale zároveň je to dobře,“ poznamenal Baxa s tím, že je to otázka principu. „Ústavní soudce má být nezávislý od prvního do posledního dne a ví, kdy ten poslední den je,“ podotkl.

„Máme z minulosti příklady soudců Miroslava Výborného a Jiřího Nykodýma, u nichž nebyl dán souhlas Senátu právě proto, jak hlasovali,“ poukázal na neúspěšné znovunavržení těchto dvou ústavních soudců tehdejším prezidentem Milošem Zemanem. Oba se jako soudci ÚS podíleli na zamítnutí stížnosti proti církevním restitucím, což jim levicoví senátoři při jejich schvalování připomněli.

Patnáctičlenný tým ÚS se stal po generační obměně končících soudců znovu kompletním poté, co prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval ústavním soudcem Milana Hulmáka. Advokát se stal osmým soudcem ÚS, kterého Pavel jmenoval. Prezident má letos navrhnout ještě další tři adepty na ústavní soudce. V červnu mandát skončí Šimíčkovi a Tomáši Lichovníkovi, v prosinci Davidu Uhlířovi.

Přečtěte celý článek