Ústavní soudci čelí po rozhodnutí o valorizaci výhrůžkám

před 5 měsíce 104

foto Ilustrační foto - Ústavní soud v Brně rozhodl o návrhu poslanců ANO na zrušení zkrácené valorizace penzí, 24. ledna 2024.

Praha - Předseda Ústavního soudu (ÚS) Josef Baxa dnes uvedl, že on i jeho kolegové čelí po rozhodnutí ohledně valorizace důchodů množství urážek a výhrůžek. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce České televize také řekl, že razance veřejné diskuse ohledně zmíněného nálezu ho zaskočila. Varoval před zpochybňováním nezávislých institucí.

„Nosím talár prakticky 40 let, byl jsem dlouhý čas trestním soudcem, soudil jsem různé násilníky, zloděje, lupiče i vrahy. Ale nikdy jsem na svoji adresu nedostal tolik urážlivých, nenávistných, výhrůžných projevů jako za poslední týden," konstatoval Baxa.

Připomněl, že ÚS u veřejnosti dlouhodobě požívá velké důvěry. "Teď najednou na základě jednoho nálezu jsme hloupí, nerozumíme tomu, jsme zaprodaní, jsme zkorumpovaní, provládní, bolševičtí," vyjmenoval část výroků, které podle něj přicházejí nejen jemu, ale i zpravodaji Vojtěchu Šimíčkovi a dalším kolegům. Zloba obsažená ve vzkazech je podle něj neuvěřitelná.

"Zpochybňovat instituce v jejich samotném základu je velmi nebezpečné. (...) Ústavní soud nikomu neslouží,není prezidentský, není vládní, patří nikomu a každému a je potřeba, aby se na to lidé spolehli," zdůraznil.

Připomněl, že ústavní soudci mají desetileté funkční období, takže zažijí ještě mnoho dalších vlád i další prezidenty. Úvahu, že při rozhodování jde ÚS někomu na ruku, označil Baxa za naprosto nemístnou.

Nálezem z 24. ledna ÚS výraznou většinou zamítl návrh poslanců opozičního hnutí ANO na zrušení loňské novely, která jednorázově omezila nárůst penzí a kvůli hrozícím dopadům na státní rozpočet připravila důchodce v průměru o tisícikorunu měsíčně. Vláda podle soudu nezneužila stav legislativní nouze, okolnosti totiž byly mimořádné a hrozily hospodářské škody. Opozice také měla ve Sněmovně dostatečný prostor k vyjádření. ÚS poukázal na přiznané obstrukce a dlouhé projevy opozičních politiků.

Přečtěte celý článek