Ústavní soudci čelí výhrůžkám. Za tuhle nehoráznost děkujeme Babišovi a Schillerové

před 3 týdny 37

KOMENTÁŘ / Předseda Ústavního soudu Josef Baxa v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi řekl, že on i jeho kolegové jsou terčem urážek, ale i výhrůžek. Děje se tak po rozhodnutí, které se týkalo nižší valorizace důchodů v loňském roce. Taková věc – vyhrožování soudcům z řady lidových hulvátů a zakomplexovaných jedinců – nepatří do civilizované společnosti. A nepatří sem ani ti, kdo nenávist vůči Ústavnímu soudu záměrně vyvolali.

„Je to kampaň,“ slyšeli jsme mnohokrát od Andreje Babiše, když se řešil dotační podvod v kauze Čapí hnízdo, reklama na Čapím hnízdě, korunové dluhopisy, odvoz syna na Ruskem okupovaný Krym, spolupráce se Státní bezpečností a mnoho a mnoho dalších věcí. Nic z toho žádná kampaň nebyla. Místo toho ji Babiš a jeho zaměstnanci s Alenou Schillerovou v čele vyvolali vůči soudcům, a to kampaň doslova nenávistnou.

Ústavní soud tu není od toho, aby dělal politická rozhodnutí. Je vinou hnutí ANO, že je dělat musel, ačkoli ve skutečnosti šlo spíše o procesní záležitost. Soudci odmítli, že by na způsobu projednávání v poslanecké sněmovně bylo něco v nepořádku, protože opozice celé dlouhé hodiny obstruovala. Pak je trochu směšné tvrdit, že neměla možnost se vyjádřit. Nejde proto o žádné posvěcení vládní politiky. Jenže zástupci ANO dobře vědí, že jejich voliči to takto rozlišovat nikdy nebudou.

Proto se tedy ANO rozhodlo lidový hněv namířit vůči soudu. Přidala se například stále ještě Babišova MF DNES, kde jako hlavní článek 25. ledna 2024 vyšel text s titulkem „Ústavní soud podržel vládu“. A o to jde – udělat z ústavních soudců proradné spojence pětikoalice, tvrdit, že se spolu s prezidentem Petrem Pavlem s vládou spikli, a disidenti z hnutí ANO jako jediní chtěli bránit ty naše ožebračené seniory.

Snad ještě horší než zneužití mediálního dosahu a snaha poštvat voliče proti soudcům podobně jako proti některým politikům či novinářům je fakt, že po vyjádření Josefa Baxy je u hnutí ANO úplné ticho. Když na to přijde a někdo na sociálních sítích sdílí trapnou koláž, která uráží vzhled Aleny Schillerové a Kláry Dostálové, to všichni podle marketingových notiček hned píší dotčené komentáře. Ale aby někdo odsoudil výhrůžky ústavním soudcům a jasně se distancoval od Babišovy štvavé kampaně, to ne, za to se do tabulky příspěvků na sociální sítě čárky nedávají.

Petr Honzejk v Hospodářských novinách v této souvislosti trefně upozornil na to, že podobné výroky, jaké byly ty od Aleny Schillerové, v USA zásadně přispěly k vyvolání útoku na Kapitol. Zpochybňovat demokratické instituce takovýmto způsobem je nebezpečné a ukazuje to, že vztah hnutí ANO k Ústavnímu soudu je úplně stejný jako k čemukoli jinému: Kdo nejde s holdingem, jde proti nám.

Proto je namístě se ozvat a ústavních soudců se zastat. To oni rozhodují o tom, zda jsou některé kroky v souladu s Ústavou ČR. Nic na tom nemění názory internetových diskutérů, řetězových e-mailů ani Aleny Schillerové. Díky Bohu.

Přečtěte celý článek