Budovu Městského muzea v Ústí nad Orlicí a jeho nádvoří ve čtvrtek zaplnilo nebývalé množství lidí všech generací. Všichni přišli ochutnat různé druhy chlebíčků a že bylo z čeho vybírat. „My jdeme vždycky po vajíčkových s majonézou. Ale dobrý jsou všecky,“ pochvaluje si žena středního věku a její vrstevnice pro CNN Prima NEWS dodává: „S rybí pomazánkou mám ráda. Opravdu miluju chlebíčky, dělám je dost často.“ Další návštěvnice přiznává: „Nejvíc mi chutnají ty nezdravý s majonézou.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Česku se objevily nebezpečné potraviny. Inspekce varuje před husou se salmonelou i plísněmi
Jan Paukert byl rodák z Ústí nad Orlicí. V roce 1910 si otevřel v Praze na Národní třídě lahůdkářství, které navštěvovaly různé významné osobnosti. „K němu chodil kdejaký bohém. Kdekdo, kdo byl z lepší vrstvy a šel si tam jenom pro to drobné, rychlé občerstvení, aby se mohl vrátit ke své činnosti a neměl hlad. Chodil za ním jeho přítel malíř a operní pěvec Jan rytíř Skramlík a říkal mu: ‚Já bych rád něco, co je na dvě, tři kousnutí,‘“ vysvětluje ředitel Městského muzea v Ústí nad Orlicí Radim Urbánek.
Skramlíkovi totiž prý nevyhovovaly v té době k malému pohoštění podávané jednohubky. Chlebíček svou velikostí mezi ní a obloženým chlebem byl prý to pravé. Na začátku byl tedy obložený chlebíček o něco menší, tak na dvě, tři kousnutí. Postupem času se zvětšil do dnešních rozměrů. Původní receptura zachovaná dodnes udávala jednoduchou, avšak chutnou sestavu. „Máslo a bramborový salát, kterými se ukrojená veka napůl pomazala, dále vajíčko, šunka a trvanlivý salám, dříve to byl uherský salám, dneska to může být i jiný typ,“ popisuje předseda východočeské pobočky Asociace kuchařů a cukrářů ČR František Rybka.
I do chlebíčkářství ale pronikají moderní trendy. Před desítkami let byly přece jen trochu jiné. „Byly jednodušší, bylo tam méně surovin. Dnes se připravují větší, a to z jednoduchého důvodu – aby to bylo dražší. Dávají se tam suroviny, které jsou také dražší,“ říká kuchař staré gardy, Asociace kuchařů a cukrářů ČR Jiří Eichner s tím, že fantazii se meze nekladou.
Při tvorbě chlebíčků není třeba se nechat svazovat přísnými pravidly. Šéfkuchař Vojtěch Kletečka prosazuje experimenty a například pro letošní slavnost vytvořil chlebíček s použitím králičího masa. „Základem je králičí hřbet. Dávám tam fermentovanou ředkvičku, je tam fermentovaný květák a budu tam dávat takovou slanou oplatku. Baví mě kombinovat chutě a lokální suroviny. Na chlebíček se dá dát úplně cokoliv, ale musíte vědět, co s čím,“ usmívá se kuchař.
Velký zájem vzbudily například jeho sladké variace chlebíčků s vanilkovým krémem. „Dávám tam žervé a mascarpone. Na tom je rebarbora, která je marinovaná v jahodovém rozvaru,“ odtajňuje Kletečka. „Lidé jsou někdy překvapení. Říkají si, že to tam nepatří, ale pak se ty chutě začnou spojovat, jen je tomu třeba nechat chvilku času,“ vysvětlil Rybka.