Útok na demokracii, šok, hanba. Čeští politici odsoudili řádění Trumpových příznivců

1 měsíc starý 11

Útok na demokracii, šok, hanba. Čeští politici odsoudili řádění Trumpových příznivců

"Co se stalo ve Spojených státech, je bezprecedentní útok na demokracii, při kterém zemřeli čtyři lidé. Předání moci mezi prezidenty musí být vždy plynulé a klidné. Pevně doufám, že tyto incidenty nebudou pokračovat," uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Později řekl, že Trump svými výroky o tom, že prezidentské volby nebyly korektní a že se jednalo o podvod, živil mezi lidmi takovou atmosféru. Důležité podle Babiše ale je, že Trump nakonec vyzval příznivce, aby se podobné věci neopakovaly. "Doufejme, že už se to nestane. Bylo by velmi špatné, kdyby takovéto bezprecedentní útoky pokračovaly někde v ulicích," dodal premiér. Správce jeho profilu na Twitteru pak odstranil fotografii, kde byl premiér v červené trumpovské čepici.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) scény z Kapitolu ukazují, kam až vede politika eskalace napětí ve společnosti, snaha o polarizaci a neochota přijmout výsledek demokratických voleb.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že rabování a násilnosti nejsou dobrým příkladem pro země, kde demokracie tvrdě bojuje o své místo na slunci.

Prezident Miloš Zeman uvedl, že porážku je třeba nést důstojně a nepokoušet se násilím zvrátit výsledek. "Násilí, levicové nebo pravicové, ukazuje na nemocnou demokracii. Lékem je národní usmíření, dialog, jasný respekt k názoru druhého," napsal prezidentův mluvčí. Zeman přitom dříve prohlásil, že jeho samotného prý k Trumpovi přirovnávají a je na to hrdý.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) připomněl svůj dva měsíce tweet o tom, že umění přiznat porážku a důstojně předat úřad vítězi je důležitým testem síly demokracie.

Podle šéfa ODS Petra Fialy poškozuje Trumpovo "děsivé neodcházení" republikány a hlavně ohrožuje základní principy americké ústavy. "Na příkladu Trumpa se znovu ukazuje, že správné politické názory nestačí, že je potřeba charakter a osobní integrita, že populismus a narcisismus je slepá cesta, že konzervativec musí věřit a respektovat hodnoty, instituce a tradice a ne si dělat, co chce," dodal na Facebooku.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová připomněla, že i když mnozí před Donaldem Trumpem varovali, jiní to často zlehčovali. "Současné obrázky z Kongresu ale jasně ukazují, jak moc je pro demokracii nebezpečný," napsala. Události v USA jsou podle ní vyústěním politiky, které jsme svědky i v Česku. "Proto je potřeba neustále říkat, že není normální lhát, není normální mluvit o vyhubení novinářů a není normální mluvit o sněmovně jako o 'žvanírně'."

Šéf Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že jde o "nesmírnou hanbu, kterou se Trumpovi již těžko podaří smýt. "V politice i v životě má vítězit čest a pravda. Pokud se politikovi nepodaří zvítězit touto cestou, má to akceptovat a ne sobecky strhnout celou zemi do katastrofy, jako se o to snaží Trump," poznamenal v dalším příspěvku.

"Trump týdny vede dezinformační kampaň o tom, že volby byly podvod. Vygradoval pojem "rozdělení společnosti" do obludných rozměrů. Loni touto dobou nakročil ke světové válce, letos nebezpečně přiživil občanskou válku. Je dobře, že končí. Nechť již bez dalších ztracených životů," uvedla pirátská europoslankyně Markéta Gregorová.

"Vývoj v USA je praktická ukázka toho, když se ze života a politiky vytratí respekt, slušnost, pravdivost, láska a nahradí je arogance, nenávist, slepota moci," podotkl šéf lidovců Marian Jurečka a dodal, že za oběti na životech nese svůj velký podíl zodpovědnosti Trump.

Zdroj