Útok novičokem a týrání na Sibiři. Navalnyj po otravě křičel bolestí a učil se znovu mluvit

před 4 měsíce 74

Byl to muž, kterého se Vladimir Putin bál tak moc, že ani nevyslovoval jeho jméno. Tak hodnotí odkaz Alexeje Navalného americká CNN. O smrti hlavního představitele ruské opozice informovaly ruské úřady v pátek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brutální očistec odříznutý od světa. Jak to chodí ve věznici Polární vlk, kde zemřel Navalnyj

Rusko tvrdí, že se Navalnému náhle přitížilo a zemřel. List Washington Post napsal, že smrt opozičního lídra byla dost možná způsobena sérií útoků, mučení a dalších útrap, které Navalnyj snášel.

Hodili na něj něco zeleného

Všechno to začalo v roce 2017. Tehdy byl Navalnyj už uznávanou opoziční osobností a začínal mít čím dál větší vliv na veřejné mínění. Jeho tým zveřejnil video, ve kterém obvinil tehdejšího premiéra Dmitrije Medveděva z korupce.

Krátce poté se Navalnyj objevil na veřejnosti, kde na něj byl spáchán útok. Neznámí útočníci mu do obličeje hodili zelenou antiseptickou látku. Přípravek poškodil Navalnému pravé oko.

Vůbec nejznámější a nejhorší útok, který doživotně ovlivnil jeho zdraví, se stal v roce 2020. Navalnyj letěl z města Tomsk, kde se setkal s místními aktivisty, když se mu v letadle udělalo špatně. Podle svědků v letadle Navalnyj křičel bolestí.

Letadlo nouzově přistálo v sibiřském Omsku, kde Navalnyj upadl do kómatu. Vypadalo to, že zemře. Nakonec byl letecky převezen k ošetření do Berlína, kde německé úřady oznámily, že byl otráven chemickou nervově paralytickou látkou Novičok. Navalnyj se pět měsíců zotavoval v Německu, kde se znovu učil chodit, mluvit a jíst. Zřejmě utrpěl kognitivní poruchy, poškození nervů mimo mozek a míchu a změny imunitního systému, což mohlo ovlivnit navždy jeho zdravotní stav.

Cesta do arktické hrůzy

Představitel ruské opozice posléze odmítl v exilu zůstat. Chtěl Putinovi čelit v Rusku. Jakmile se ale Navalnyj v roce 2021 do vlasti vrátil, byl okamžitě zatčen. Skončil v nechvalně proslulé věznici IK-2 Pokrov nedaleko Moskvy.

„Dozorci tam Navalného a další vězně záměrně udržovali při vědomí, což se rovnalo mučení, uvedl tehdy jeho advokát Vadim Kobzev,“ píše list Washington Post.

Navalného ve vězení trápily závratě, necitlivost končetin a bolest žaludku. Míval kašel a horečky.

Loni ruské úřady přemístily Navalného na ještě horší místo – do trestanecké kolonie Poljarnyj volk (Polární vlk), která leží asi 60 kilometrů za polárním kruhem.

Jakmile projdete branou, víte, že jste se ocitli v očistci, popisuje muž, který byl z věznice Polární vlk propuštěn v roce 2018. Jeho příběh tlumočila aktivistka za práva vězňů Olga Romanová. „V zimě jsou vězni shromážděni na nástupu. Museli jsme stát nehnutě. Nebylo dovoleno podupávat, ani si třít ruce. Bez pohybu v mrazu minus 45 stupňů jsme tam stáli půl hodiny, někdy i tři čtvrtě. Pokud se někdo pohnul, celá skupina byla polita vodou,“ popsal.

V obávané věznici Polární vlk také vydechl Navalnyj naposledy.

Přečtěte celý článek