Nejméně 25 civilistů zahynulo ve čtvrtek v nepokojném regionu Beni na východě Konga při útoku připisovaném příslušníkům islamistických milicí Sjednocené demokratické síly (ADF). Informovala o tom v pátek agentura AFP s odvoláním na místní zdroje.

Kinshasa 12:13 1. ledna 2021

Nejméně 25 civilistů zahynulo ve čtvrtek v nepokojném regionu Beni na východě Konga při útoku připisovaném příslušníkům islamistických milicí Sjednocené demokratické síly. Našli je vojáci (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Včera (ve čtvrtek) jsme zaznamenali průchod nepřátelských ADF. Při jejich pronásledování armáda našla těla nejméně 25 zabitých civilistů, kteří byli překvapeni na svých polích na Silvestra,“ řekl AFP Donat Kibuana, správce regionu Beni. Jiné místní zdroje hovoří o „nejméně třiceti mrtvých“.

Král Philippe se jako první belgický panovník omluvil Kongu za koloniální násilí, krutosti a ponižování

Číst článek

„Lidé šli na pole, aby se připravili na Silvestra, ADF je vyzvedávaly jednoho po druhém. Bilance je nejméně třicet mrtvých,“ řekl Bravo Mohindo Vukulu, předseda sítě organizací občanské společnosti v obci Tingwe, která se stala dějištěm masakru. Místo leží asi osm kilometrů od centra města Eringeti.

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v polovině 90. let. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Podle agentury AFP jde o nejvražednější z desítek skupin, které jsou aktivní v provinciích Severní a Jižní Kivu. Od dubna 2019 se k některým útokům ADF hlásí středoafrická odnož Islámského státu.

ČTK

Nejčtenější

24 hodin 3 dny týden

Nejnovější články

Nejtěžší je pro mě jazyk, říká basketbalista Auda po prvních měsících v Japonsku

Útok přisuzovaný islamistům si v Kongu vyžádal nejméně 25 mrtvých. Za dva roky zabili přes 1000 lidí

Japonci slaví Nový rok tři dny, hlavní je jídlo. Při oseči rjóri se podávají třeba nudle toši koši soba

‚Náš přímý soupeř je Porsche Carrera 911.‘ Klymčiw vyměnil motorku za škodovku a chystá se na Dakar

Trhliny v pobrexitové dohodě. Francouzští rybáři nesmějí do britských vod, byť jim to smlouva dovoluje

Automobilku TPCA v Kolíně přebírá Toyota. Kromě trojice malých vozů bude nově vyrábět i model Yaris

Aktuální témata

Koronavirus, Druhá vlna koronaviru, Lockdown, Film, Koronavirus USA, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Parlamentní volby 2021, Euro 2020, Prezidentské volby USA 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme

Prostudujte si kompletní obvinění kauzy Čapí hnízdo 6 společenských tříd. Do které patříte vy? Kdo šíří dezinformace? Našli jsme vlivné i pěšáky 130 tváří. Ptali jsme se, kdo a proč přišel demonstrovat