Útoku na Národní muzeum se zúčastnil i děkan Ševčík. Podívejte se, jak to vypadalo

2 týdny starý 418

Po skončení demonstrace, která se konala  sobotu 11. března na Václavském náměstí, se část protestujících vydala k Národnímu muzeu. Chtěli do něj násilně vniknout a strhnout z něj ukrajinskou vlajkou. A byl mezi nimi i děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík. Všechno zachytil na fotografiích Pavel Hofman pro deník FORUM 24.

Útok na Národní muzeum byl plánován již před začátkem akce. Bylo při něm zadrženo osmnáct demonstrantů a zranění utrpěli dva policisté. Ke stržení vlajky vyzýval muž s tlampačem již kolem půl druhé odpoledne:

Pavel Hofman / FORUM 24Tento muž inicioval útok na Národní muzeum. Pavel Hofman / FORUM 24

Kromě zástupce SPD Jaroslava Foldyny byl na místě i známý extremista Jiří Černohorský. Ten se k Národnímu muzeu vydal spolu s ostatními. Demonstranti se do muzea chtěli dostat násilím a trvalo to několik desítek minut. Chtěli sundat ukrajinskou vlajku, přestože sami tvrdí, že akce nebyla proruská. Její organizátor Jindřich Rajchl ale musel explicitně zakázat, aby si účastníci donesli vlajky ruské. Přesto se objevili i lidé s písmenem „Z“ jako symbolem podpory Vladimira Putina.

Děkan Ševčík se na podobných akcích objevuje dlouhodobě, politicky se angažuje také v hnutí Trikolóra, které taktéž odmítá českou podporu Ukrajiny. Na to, zda je v pořádku, když se představitel veřejné vysoké školy účastní násilí a snahy o vandalismus, se redakce deníku FORUM 24 zeptala i zástupců VŠE, odpověď ale zatím neobdržela.

Pavel Hofman / FORUM 24Na Národní muzeum šel zaútočit děkan VŠE Miroslav Ševčík. Pavel Hofman / FORUM 24

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) označil násilné projevy v závěru demonstrace za nepřípustné. „Očekávám, že organizátoři se od těchto projevů násilí distancují. Vyvolává to totiž dojem, že celá tzv. demonstrace proti bídě byla jen zástěrkou proruské provokace, a k takovým projevům rozhodně nemůžeme být tolerantní,“ sdělil Rakušan ČTK.

Národní muzeum policistům na twitteru poděkovalo za zajištění bezpečnosti návštěvníků. Díky za profesionální zvládnutí vyhrocené situace před muzeem vyjádřil i ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Právo demonstrovat si nelze plést s ohrožováním národního kulturního dědictví,“ napsal na sociální síti.

Dle odhadů dorazily na akci nazvanou Česko proti bídě tisíce lidí. Dav stál přibližně po Opletalovu ulici, u Vodičkovy ulice už bylo téměř prázdno.

Zdroj