Uvažujeme o ministerstvu pro digitalizaci, říká starosta Michalik

3 měsíce starý 101

Vyjednávání o nové vládě koalice Spolu a Starostů s Piráty dnešním dnem oficiálně začínají. V novinách se už objevují i první jména nových ministrů, místopředseda STAN a člen koaličního vyjednávacího týmu nicméně upozorňuje, že zatím nic není jisté. Je to koaliční smlouva o vládnutí, není to něco, co upečete za den nebo dva, říká Věslav Michalik. Důležité podle něj je, aby nová vláda byla především stabilní. Než začnou padat konkrétní jména, je podle Michalika potřeba přehodnotit současnou strukturu čtrnácti ministerstev. Bavíme se o tom, že chceme akcentovat digitalizaci, mohlo by vzniknout i nové ministerstvo, říká Michalik.

Jak jste spokojen s výsledkem voleb?

Z pohledu STANu, a to myslím upřímně, je to takové hořko-sladké. Je fajn, že máme 33 poslanců a že Vít Rakušan je absolutním vítězem voleb z hlediska, řekněme, beauty contestu těch jednotlivců. Ale to hořké v tom je, že náš koaliční partner byl potrestán za to, že nesl v rámci demokratické opozice největší část útoků.

Těmi útoky myslíte kampaň pana premiéra Babiše?

To nebyl jen Babiš, byl to Tomio Okamura, byl to v podstatě i pan Šlachta z Přísahy, který říkal, že s Piráty nikdy, a spousta dalších politiků. Můžeme se bavit stokrát, co je oprávněné a co neoprávněné. Ten mix vytvořil rozhodně narativ, že Piráti jsou divní a ten se pak propsal do toho, že naše koalice nakonec ztratila v posledním týdnu těch 5 procent voličů, kteří odešli z taktických důvodů ke koalici Spolu. To není hlas srdcem, to nejsou lidé, kteří jsou skalní voliči jedné z těch tří stran, to jsou voliči, kteří chtěli, aby Babiš prohrál. A v tomto směru to udělali zcela správně. Druhá část nám sice zůstala věrná, velká skupina z ní si ale řekla: Já prostě vykroužkuju ty Starosty.

Mají mít tedy Piráti v nové vládě stejně ministrů jako Starostové? Vyplývá to vaší z koaliční smlouvy?

V životě velmi často podepisujete nějaké smlouvy. Já jsem těch smluv za svůj život vyjednal strašnou spoustu, když jsem dělal investiční bankovnictví a některé měly stovky stran. Vždycky nakonec v praktickém životě nastala ta situace, která v té smlouvě nebyla popsána. Ta smlouva vůbec nepředpokládala situaci, že my bychom mohli mít více poslanců než Piráti. Byla stavěna obráceně, jako pojistka Starostů, naše.

I Piráti mají mít podle poslankyně Richterové ve smlouvě nějakou pojistku, aby vládní zastoupení bylo rovné.

Ta smlouva to opravdu explicitně neřeší. A já si myslím, že nejde ani o tu smlouvu jako takovou. Není to jen na domluvě mezi dvěma politickými subjekty. Ty subjekty nemohou ignorovat toho voliče. Jsme v situaci, kdy je dlouhodobě nahlodávána  důvěra v demokracii a instituce. Kdybychom byli v situaci, že politické dohody mohou absolutně přepsat, co voliči řeknou ve volbách, tak tím budeme jenom dál podkopávat důvěru lidí.

Váš předseda Rakušan řekl, že by Piráti a Starostové mohli mít v nové vládě až šest ministrů, platí to?

Všechna vyjádření, které můžete najít v tisku, nebo spekulace od novinářů, tak jsou jenom vyjádření, dokud si nesedneme k jednacímu stolu. Cílem celé naší koalice musí být, abychom sestavili stabilní vládu. Pokud ji máme sestavit, tak se všechny subjekty musí najít na nějaké komfortní hraně. Každý může chtít co nejvíc, ale pokud se někdo bude cítit převálcovaný, tak to moc nedává smysl. Jestli je to pět, šest, sedm... To přece nezáleží jenom na absolutním čísle. Je to o diskuzi nad společným programem. Pak se podívat, jestli struktura ministerstev to pokrývá dobře, nebo ne. My se bavíme o tom, že bychom chtěli akcentovat digitalizaci, která pokulhává. Přemýšlíme, jestli by nestálo za to ji nějak koncentrovat.

Myslíte nové ministerstvo pro digitalizaci?

To je otázka, jestli vytvořit ministerstvo, nebo ministra s nějakou agendou, jemuž podléhají některé úřady, které už máme. To jsou technické věci.

O jaká ministerstva máte zájem? Pan Rakušan se netají tím, že chce na vnitro.

Ano, Vítek dlouhodobě říká, že se připravuje na vnitro. Je to mozaika, kterou začneme teprve skládat. Novináře i veřejnost hodně zajímá, jak se rozdělí ministerstva, ale mnohem podstatnější je, abychom se dohodli, co je ten společný průsečík. Jednotlivé strany mají také představu o tom, jestli mají vhodnou osobu na nějaký post, nebo nemají. Nemá cenu někomu přidělovat ministerstvo, když k tomu nemá vhodného kandidáta.

A můžete aspoň říct, kde se jako Starostové vidíte silní?

Byla by to neúcta vůči kolegům, se kterými budeme ve středu jednat. Ale já bych řekl, že v rámci naší koalice jsme schopni 80 procent ministerstev obsadit kvalitními kandidáty. Jsme do těch jednání docela dobře připraveni.

Kdy by podle vás mohla dojít jednání s koalicí Spolu ke zdárnému konci?

Já nevidím žádný důvod, kvůli kterému bychom se během listopadu nedohodli. Chvíli bude trvat programová diskuze, koaliční smlouva a další věci. Na středeční schůzce si, předpokládám, vytvoříme časový harmonogram postupu a podle toho pojedeme. Je to koaliční smlouva o vládnutí, není to něco, co upečete za den nebo dva.

Jak podle vás ovlivní sestavení nové vlády hospitalizace prezidenta Zemana? Je to překážka?

Rozhodně to tu situaci nezjednodušuje, včetně těch spekulací o jeho zdravotním stavu. Myslím, že ten časový překryv toho, že máme po volbách a pan prezident je těžce nemocný, není dobře, ale s tím se nedá nic dělat. Třicátý den po volbách dojde k ustavení sněmovny, tomu zřejmě nic nebrání. Sněmovna bude funkční. Tím pádem může vláda premiéra Babiše složit demisi, pak to je na prezidentovi, aby někoho pověřil.

Lékaři nás o jeho zdravotním stavu neinformují, takže je otázka, jestli se ta situace změní, nebo ne. Pravdou je, že to, jestli s ním bude teď někdo konzultovat, nebo ne, je v zásadě jedno. Pokud uzavřeme koaliční smlouvu, bylo by asi velmi nestandardní, pokud by pan prezident pověřil jednáním o sestavení vlády někoho jiného a nerespektoval vůli sněmovny.


Zdroj