Uvěznění v kotcích, bez žrádla i vody. Smečka psů v Krušných horách je odkázaná na pomoc z okolí

před 2 měsíce 77

Obyvatele Českých Hamrů v Krušných horách a přilehlé obce v blízkém Německu spojil v posledních měsících společný problém. Nelíbí se jim způsob, jakým se majitelé starají o skupinu psů v těsné blízkosti státní hranice. Češi i Němci upozorňují úřady na špatnou péči chovatelů, kteří svou smečku nechávají bez dozoru, uzavřenou v zapáchajícím kotci.

České Hamry 21:47 15. února 2024

Opuštění psi u Českých Hamrů

Opuštění psi u Českých Hamrů | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Mezi krušnohorskou obcí České Hamry a německou obcí Hammerunterwiesenthal lidé dlouhé měsíce sledují osud smečky psů uzavřené v kotcích. Nacházejí se na na louce v těsné blízkosti státní hranice a hraničního potoka.

Podrobnosti uslyšíte v reportáži Zdeňka Trnky

Lidem se nelíbí způsob, jakým se majitelé o skupinu psů starají. Zvířatům chybí pravidelné venčení, majitelé za nimi přicházejí v nepravidelných intervalech, kotce jsou malé, rezavé a v jejich blízkosti zapáchají výkaly.

Když lidé v okolí vidí, že psům něco chybí, vydávají se za nimi na pomoc, zpravidla jim donesou jídlo a pití. Nedávno to bylo v uplynulých měsících, kdy v Krušných horách hodně sněžilo, a v teplotách hluboko pod nulou v kotcích zamrzala voda.

Vysvobození nepřichází

Na situaci lidé upozorňují i příslušné úřady. Opakovaně posílají podněty na krajskou veterinární správu Ústeckého kraje a spádovému městskému úřadu v Kadani. Opakovaně informovali i Policii České republiky. Situace si všímají média v Česku a Německu. Odpovídající odezvu ale lidí z pohraničí zatím nevidí.

Záznamy skryté kamery a podezření z týrání koček. Úřady řeší případ královehradeckého útulku

Číst článek

Přitom třeba Státní veterinární správa pochybení v chovu psů zjistila, potvrdil její mluvčí Petr Vorlíček.

„Krajská veterinární správa kontrolovala chov psů v Českých hamrech několikrát. Od roku 2021 evidujeme značné množství podnětů. Kontroly ukázaly, že psi nejsou chováni v odpovídajících podmínkách. Stávalo se, že neměli přístup k vodě, chovatel psy navštěvuje v nepravidelných intervalech, psi nemají dostatek venčení a mají dokonce kupírované uši, což je v Česku zakázané,“ vyjmenovává Vorlíček.

„Vyhodnotili jsme to jako porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Pro psy jsme navrhovali náhradní péči. Podnět jsme předali k řešení nejbližší obci z rozšířenou působností – městu Kadaň,“ dodává.

Vedoucí odboru se k případu ale vyjádřit nechtěla a podle tajemníka úřadu Zdeňka Vaška úřad situaci začíná řešit. „Úřad podnět přijal a zahájil správní řízení v dané věci. Proběhlo první ústní jednání a budeme pokračovat dál v souladu se zákonem,“ uvedl.

V okolí kotců jsou nádoby plné exkrementů | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Kontrola policie

Od začátku roku se v Českých Hamrech u psího kotce pravidelně objevují i policisté.

Kdo se má starat o zatoulané psy? Povinnost mají města, těm menším k tomu ale chybí strážníci

Číst článek

„Na základě oznámení jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání z trestného činu chov zvířat v nevhodných podmínkách. V rámci toho a z podnětu občanů policisté z obvodního oddělení ve Vejprtech pravidelně monitorují podmínky, v jakých jsou psi chováni. Výsledky šetření budou jedním z podkladů o dalším šetření policistů,“ dodala policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Už dlouhé měsíce sleduje neutěšenou situaci smečky psů paní Daniela Kelch z blízkého Oberwiseenthalu.

„Celá věc nás hrozně mrzí. Hlavně proto, že na stav psů upozorňujeme opakovaně. Městský úřad v Kadani i přes podněty krajské veterinární správy odpovídajícím způsobem nezasahuje. Trvá to prostě dlouho a s trpícími zvířaty soucítíme. Hodně citově složité je to hlavně pro obyvatele z nejbližšího okolí, kteří psy u hranic vidí prakticky denně,“ přiznává.

Psi žijí v uzavřených kotcích, krmit je chodí obyvatelé okolních obcí i z Německa | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Zdeněk Trnka, nkr

Přečtěte celý článek