Už 14 uchazečů o úřad pezidenta podalo přihlášku. Lhůta pro nominaci končí v úterý

4 měsíce starý 72

Zájemcům o úřad prezidenta zbývá den na to, aby předložili ministerstvu vnitra svou kandidaturu. Vážných uchazečů, kteří si založili volební účet, bylo podle údajů Úřadu pro dohled nad hospodařením stran a hnutí k pondělí 21, ne všichni se ale do volebního klání zapojí. Při předchozím vybírání hlavy státu před pěti lety předložily kandidaturu dvě desítky adeptů, zákonným podmínkám vyhovělo devět z nich.

Praha 21:30 7. listopadu 2022

Podle průzkumů armádní generál ve výslužně a bývalý náčelník vojenského výboru NATO Petr Pavel patří mezi favority na vítězství | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: Profimedia

Lhůta pro nominaci skončí v úterý 8. listopadu v 16 hodin. Do pondělního poledne podle ředitele ministerského odboru voleb Tomáše Jírovce přihlášku podalo 14 kandidátů. Podle Hany Malé z ministerstva vnitra byla jedna z dříve podaných kandidátních listin stažena.

Moje kampaň nebude nic ničit ani bortit. Naopak, budeme tvořit něco nového. Proto jsme dnes při příležitosti odevzdání 81 250 podpisů vysadili 25 nových stromů. Zcelého svého srdce děkuji všem, kteří podpořili moji kandidaturu pod heslem vraťme Česku řád a klid. pic.twitter.com/Kdz6JIbNtY

— Petr Pavel (@general_pavel) November 7, 2022

Část přihlášek zjevně podobně jako při minulých volbách nesplní předepsané náležitosti, například petici pro podporu kandidatury, řekl novinářům Jírovec. Zhruba dvě třetiny přihlášek podle něj ale základním podmínkám vyhovují. Ministerstvo podané přihlášky překontroluje do 24. listopadu a o den později rozhodne o jejich registraci.

Přihlášku do prezidentských voleb podalo už celkem dvanáct kandidátů. V pátek ráno ji odevzdal předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, který získal podpisy 56 poslanců svého hnutí. pic.twitter.com/rPvLlnMHu1

— ČT24 (@CT24zive) November 4, 2022

Minulý týden se do voleb přihlásili předseda ANO a expremiér Andrej Babiš, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová nebo senátor Pavel Fischer. Ti patří podle průzkumů mezi favority na vítězství spolu s armádním generálem ve výslužbě a bývalým náčelníkem vojenského výboru NATO Petrem Pavlem, který nominaci předložil v pondělí.

Podpisy občanů v pondělí ráno na ministerstvu vnitra odevzdal i podnikatel Tomáš Březina. Ředitel jeho kampaně Jaroslav Navrátil řekl, že k dispozici jeho tým měl asi 85 tisíc podpisů, po kontrole jich na vnitro odevzdal více než 73 tisíc.

Do konce října předložili své přihlášky senátor Marek Hilšer, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta a prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová spolu s dalšími čtyřmi adepty.

V úterý přihlášku podají také podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš, oba mají k dispozici podpisy občanů. Odpoledne na ministerstvo vnitra přijde i odborový předák Josef Středula, který sehnal podporu od občanů i senátorů. Přibýt by mohly podle odhadů ještě čtyři přihlášky vážných uchazečů.

Kdo kandidaturu vzdal?

Kandidaturu naopak vzdal teolog a sociální pracovník Ivo Mareš, zdůvodnil to nedostatkem podpisů občanů, kteří by nominaci podpořili. Kandidovat nebude ani restauratér a bývalý předseda Hnutí PES Jakub Olbert.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková koncem října oznámila, že do voleb půjde pouze v případě, že nasbírá sto tisíc podpisů pod petiční archy.

První prezidentský kandidát z kola ven. Kandidaturu vzdal teolog Ivo Mareš. Nesehnal dostatek podpisů. (Foto: D. Neff, Seznam Zprávy) pic.twitter.com/Es4XR452tg

— Michaela Rambousková (@rambouskovam) November 2, 2022

Komunistický kandidát Josef Skála podle serveru iDnes.cz má k dispozici pouze 35 tisíc podpisů. Podmínkou účasti v prezidentských volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů nebo 50 tisíc občanů. Podpisy podle Jírovce nelze po 8. listopadu doplňovat, na rozdíl od jiných údajů.

Dohledový úřad registroval také volební účty europoslance Hynka Blaška (za SPD), bývalého pirátského senátora a předsedy hnutí Vize pro Česko Libora Michálka. Nahlášené volební účty mají také buddhista Lumír Láska, prezident spolku KTV Ivan Smetana nebo bývalý novinář Milan Rokytka.

ČTK

Zdroj