Už se to provalilo, Češi jsou v háji. Průměrná domácnost zaplatí o 100 000 korun ročně navíc na daních

6 měsíce starý 21

Včera byl představen velký konsolidační balíček, který má za cíl dostat státní finance alespoň trochu do formy, byť už teď je jasné, že to bude nedostatečné. Při samotném představování nebyly úplně jasné detaily, ty byly k řadě opatření k dispozici až posléze. Navíc bylo třeba vše náležitě propočítat a zjistit, jaká vlastně zátěž na obyčejné Čechy padne.

Výpočet nepotěšil

Ačkoliv vše bylo prezentováno jako nutná věc, která by měla dopadnout na každého trochu a zároveň měla být doplněna o významné úspory státu, ve skutečnosti je tomu úplně jinak. Jak upozornila bývalá ministryně financí na svém Twitteru, průměrnou českou čtyřčlennou rodinu vyjdou tato opatření na 100 000 korun navíc.

To už je pořádná částka, která nabourá takřka jakýkoliv rozpočet. Pochopitelně jde o průměr, někdo zaplatí více, jiný méně, ale zásah to bude rozhodně citelný. Navíc se provalilo, že stát chce získat celých 70 miliard na navýšených daních, tedy od občanů. Na svém provozu přitom zase tolik šetřit nechce. Tam se odhaduje úspora pouhých 20 miliard. Podle expertů bylo ve hře mnohem více, ovšem který kapr by si vypouštěl rybník, že? Mnohem zajímavější je vybrat více peněz od lidí. Málokoho ale zajímá, že ti už mají tak hluboko do kapsy.

Foto: Shutterstock

Co to udělali?

Běžné domácnosti si připlatí například za daň z nemovitosti, a to pravděpodobně sto procent, a dále potom už nebudou moci čerpat nejrůznější slevy na dani, například tu nejoblíbenější na manželku, což činí 25 tisíc korun ročně samo. Podstatně více budou zdaněni lidé, kteří vydělávají více než trojnásobek průměrné mzdy. To dopadne na poměrně velký počet domácností.

Naopak se nezdá, že by se stát chystal šetřit například na státních zaměstnancích. To je přitom velmi komplexní problém. Aparát státu za poslední roky velmi citelně nabobtnal, přičemž je otázkou, zda účelně. Ve státním sektoru také rychle rostou platy, což vytváří nepříjemnou konkurenci sektoru soukromému. Tomu pak stát odsává zaměstnance, což je jedním z důvodů rekordně nízké nezaměstnanosti v zemi. Když ale firmy nemají dost pracovníků, musí je přeplácet a v konečném důsledku zvyšovat ceny a podporovat inflaci.

Foto: Shutterstock

Zdroj