Uzavřenou Šanghaj ovládl hlad. Z oken zní zoufalý nářek obyvatel

5 měsíce starý 35

Lidé nesmějí opouštět byty, výjimky se nepřipouštějí. Ve městě kolabuje zásobování a panuje zoufalý nedostatek potravin. Korespondent serveru Foreign Policy dokonce napsal, že hlavním problémem obyvatel Šanghaje už není covid, nýbrž hlad.

Regály supermarketů jsou prázdné, vládní dodávky jsou nedostatečné, dodavatelské řetězce zkolabovaly a komerční služby jsou zcela přetížené.

Objednávky on-line nefungují

Lidé, kteří nesmí z bytu ani na krok, si mají objednávat zásoby on-line. To ovšem znamená, že člověk buď musí vstávat extrémně brzo, nebo nejít spát a potraviny si objednat přes noc. Současně ale musí doufat, že bude jedním z mála šťastlivců, kterým se to podaří, než budou objednávky pozastaveny.

Nedostatek potravin je natolik závažný, že někteří lidé hledají potravu, kde se dá, což vede k mnoha případům otravy jídlem. Obyvatelé si na internetu vyměňují tipy, jak prodloužit životnost zeleniny nebo připravit jídlo, které je po datu spotřeby.

Vznikly neoficiální obchody provozované těmi, kteří si přes zimu nadělali zásoby.

Voda z kohoutku není pitná

Problémem je i pitná voda. Čínská voda není pitná z kohoutku a domácnosti většinou spoléhají na pravidelné dodávky balené vody. Pouze malé procento domácností vyšší střední třídy má filtry jako alternativu, píše server.

Případy, jako ten, který je zachycen na videu, se množí. Hladoví lidé nejprve prohledávají krabice u obchodu, aby vzápětí prolomili bariéry a vrhli se do obchodu.

Residents in #Shanghai screaming from high rise apartments after 7 straight days of the city lockdown. The narrator worries that there will be major problems. (in Shanghainese dialect—he predicts people can’t hold out much longer—he implies tragedy).pic.twitter.com/jsQt6IdQNh

— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) April 10, 2022

Není jasné, proč logistika uzavření tohoto města selhala. Jedním z důvodů může být nekonzistence protikoronavirových opatření. Snaha udržet město izolované ovlivnila kamionovou dopravu. Mnozí řidiči navíc museli do dvoutýdenní karantény a ceny nákladní dopravy začaly prudce stoupat. Řidiči požadují příplatek až 2000 juanů – přes 300 dolarů, což je značná částka ve špatně placeném odvětví, jinak odmítají cesty do Šanghaje. Město je navíc nejdůležitějším přístavem v Číně a tamní zpoždění způsobují problémy v dodavatelském řetězci.

Šanghaj v neděli ohlásila rekordních téměř 25 tisíc nových případů nákazy koronavirem.

Vzhledem k současným nařízením mohou vycházet pouze zdravotníci, dobrovolníci, doručovatelé nebo osoby se zvláštním povolením.

Zdroj