Uznávání protilátek zatím nebude. Lidé s nimi nebudou muset na třetí dávku

2 měsíce starý 43

„Vypadá to tak, že zatím není shoda na tom, jestli a jak protilátky uznávat. Data nejsou v tuto chvíli jednoznačná, proto zahajujeme další studii na přítomnost protilátek,” řekl na pondělní tiskové konferenci k aktuálnímu vývoji epidemie ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

První výstupy ze studie, která bude probíhat mezi lidmi registrovanými v IKEM či dalších vybraných zdravotnických zařízeních, Vojtěch očekává za zhruba dva měsíce.

„Uvidíme ale také, jak se bude vyvíjet epidemická situace. Vstupujeme do podzimního období, kdy se nákaza šíří jinak než v letních měsících,” podotkl ministr.

Rada pro zdravotní rizika na společném jednání s odborníky ale podle Vojtěcha došla ke dvěma shodám. První z nich je na tom, že by lidé, kteří mají protilátky po prodělání onemocnění, mohli získat certifikát potvrzující bezinfekčnost po očkování jednou dávkou některé z vakcín.

Další shoda panuje na tom, že plně naočkovaní lidé, kteří zároveň v minulosti prodělali covid-19, by nemuseli podstoupit třetí dávku.

„U těch lidí, kteří prodělali nemoc a zároveň byli plně naočkování, tak tam není nutné, aby absolvovali tu třetí, posilující, dávku. To by mělo být dostatečné pro ochranu člověka a snižuje to výrazně riziko, že nakazí někoho dalšího,” osvětlil Vojtěch.

Od zhruba poloviny prázdnin počty nově nakažených rostou, stejně tak velmi mírně vzrůstá i počet pacientů, kteří s covidem míří do nemocnic. Průměrně se zachycuje podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška 370 nových případů denně. Týdenní incidence je zhruba 25 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

„To je očekávatelná hodnota, po návratu do škol a práce muselo dojít k častějšímu předávání nákazy. Je to ale stále bezpečná hodnota. Je to výrazně méně, než pozorujeme třeba v jiných státech,” míní Dušek.

Stejného názoru je i ministr Vojtěch. „Je výrazně méně hospitalizovaných, než bylo před rokem. Epidemie se nevyvíjí tak jako v loňském roce. Za mě osobně není v tuto chvíli důvod k jakékoliv panice nebo strašení,” uvedl šéf resortu zdravotnictví.

Zdroj