Uznávaný hudební skladatel pustil studentům film Othello z roku 1965. Ti ho obvinili z rasismu

3 měsíce starý 17

Americký hudební skladatel čínského původu Bright Sheng zrušil seminář na Michiganské univerzitě poté, co ho studenti obvinili z rasismu. Důvodem bylo, že jim na hodině pustil film Othello z roku 1965, v němž má představitel hlavní role Laurence Olivier načerněný obličej. Informoval o tom místní deník Michigan Daily.

Washington 11:03 13. října 2021

Představitel titulní role Laurence Olivier má ve filmu načerněný obličej. | Zdroj: Profimedia

Pětašedesátiletý Sheng, který na Michiganské univerzitě působil přes 20 let a jehož skladby hrají přední symfonické orchestry celého světa, chtěl v letošním semestru vést seminář zaměřený na Shakespearova díla. Na první hodině studentům pustil film, v němž britský herec ztvárnil jednu ze slavných postav tohoto dramatika.

Bučení na Kamaru má oficiální dohru, UEFA vyšetřuje možné diskriminační chování fanoušků

Číst článek

„Úplně mě to šokovalo,“ napsala jedna ze studentek ve stížnosti na Shenga vedení fakulty. To se posléze omluvilo, stejně jako Sheng, jehož kurz pak převzal děkan hudební a divadelní fakulty David Gier. „Shengův čin není v souladu s přesvědčením naší školy, která bojuje proti rasismu a za rovnost a inkluzi,“ řekl Gier k zářijovému incidentu.

„Jako učitel reprezentuji univerzitu a měl jsem postupovat citlivěji. Omlouvám se za svůj čin, který vás urazil a rozzlobil... a jímž jsem ztratil vaši důvěru,“ napsal v omluvě Sheng. Obvinění z rasismu odmítl a připomněl, že za svou dlouhou kariéru spolupracoval i s řadou černochů.

„Bright Sheng přežil Maovu kulturní revoluci, ale možná ‚nepřežije‘ akci skupiny kverulantských studentů Michiganu,“ připomněl jeden z komentářů na twitteru, že Sheng se narodil v Šanghaji. Když mu bylo 11 let, několik měsíců po premiéře filmu Othella s Olivierem přišly k nim domů Rudé gardy a sebraly jeho matce klavír.

Začerněný obličej (blackface) je v Americe v posledních letech mnozí považují za rasismus. V roce 2019 zažil podobný incident i kanadský premiér Justin Trudeau, když média v předvolební kampani zveřejnila jeho několik let starou fotku, na níž měl začerněný obličej na večírku pořádaném na téma arabské noci. I Trudeau se omluvil s tím, že tehdy nevěděl, že to může být považováno za rasismus.

ČTK

Zdroj