Uznejte ruské zločiny na Ukrajině za genocidu, vyzývá české politiky ukrajinský velvyslanec

3 měsíce starý 132

„I když se Rusko tváří jako křesťanská země, je to ve skutečnosti barbarská země s nenávistnou ideologií. Upřímní křesťané, kteří berou lidské hodnoty opravpdu vážně, by se nikdy nechovali tak, jak se chovají. Na mnoha místech Ukrajiny jsme byli svědky středověké genocidy,“ prohlásil na lidoveckém sjezdu ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Přítomné poslance, poslankyně, senátory i senátorky požádal o to, aby český parlament přijal usnesení o tom, že ruské útoky na Ukrajině jsou genocida.

„Měli dát Putinovi jasně najevo, že zločiny ruského státu proti Ukrajině nezůstanou nepotrestány. Chci se proto obrátit na přítomné zákonodárce s prosbou o uznání Parlamentem České republiky zločiny ruské federace na Ukrajině za genocidu. Podobné rozhodnutí už přijali naší přátelé z Estonska a Lotyška a jsem přesvědčen, že brzy budou následovat podobně silná odsouzení také z dalších zemí,“ doplnil velvyslanec.

Genocidou jsou označeny zločiny proti lidskosti definované mezinárodním trestím právem. Jde o úmyslné a systematické ničení celé nebo části etnické, náboženské, rasové nebo národnostní skupiny.

V posledních týdnech se začínají čím dál více objevovat zprávy o vraždění civilního obyvatelstva, nevinných dětí a rodin a dochází i ke zveřejňování zpráv o masových hrobech. Výjimkou bohužel nejsou ani děsivé zprávy o znásilňování žen a brutálním násilí na nich páchaných.

Ukrajinci si chrání holý život

Ukrajinský velvyslanec poděkoval Čechům za obrovskou pomoc, kterou Ukrajincům věnují a snažil se i varovat před útoky a štěpením společnosti, které s sebou příchod Ukrajinců nesou. Varoval před tím, aby se z tématu stal politický souboj.

„Ukrajinky a Ukrajinci sem nepřijeli, aby hledali lepší život, ale aby si zachránili holý život,“ doplnil velvyslanec.

Lidovci si o víkendu na sjezdu v Ostravě volí nové vedení. Jediným kandidátem na předsedu je současný lídr strany Marian Jurečka. Na sjezdu kromě ukrajinského velvyslance vystoupil i premiér Petr Fiala nebo šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová i předsedové Pirátů a STAN Ivan Bartoš a Vít Rakušan.

Zdroj