V 10 až 20 okresech se děti do škol nevrátí, tvrdí Smejkalova skupina

3 měsíce starý 12

„O konkrétních okresech by se mělo rozhodnout na základě aktuálních dat 7. dubna, ale předběžně lze očekávat, že výuku nepůjde k 12. dubnu obnovit přibližně v 10 až 20 okresech. Další vyhodnocení situace v těchto okresech by mělo proběhnout 12. dubna s možností otevření 19. dubna,” uvedla skupina v reakci na páteční tiskovou konferenci ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).

Obnovení prezenční výuky podle skupiny nesmí být signálem k tomu, aby se porušovala protiepidemická opatření. „Omezení prezenční výuky je zároveň nejspíše vůbec nejdražším protiepidemickým opatřením,” připomněli odborníci.

Do lavic se mají jako první vrátit předškolní děti a žáci prvního stupně základních škol. To, že nelze doporučit obnovení prezenční výuky pro více žáků, je podle Smejkala dáno i tím, že ministerstvo nezohlednilo doporučení na častější testování ve firmách nebo větší omezení průmyslu.

„Naprosto zásadní ale je, aby rodiče neposílali do škol děti se symptomy jakéhokoliv onemocnění. Onemocnění covid-19 má u dětí často lehký průběh, takže může být zaměněno třeba za rýmu nebo i trávicí problémy,” připomněl Jan Kulveit z Oxfordské univerzity.

Zdroj