V 82 letech zemřel namibijský prezident Hage Geingob. Úřad vykonával navzdory rakovině

před 5 měsíce 104

Ve věku 82 let zemřel namibijský prezident Hage Geingob, uvedla agentura Reuters. Před několika týdny u politika, který v čele země na jihozápadě Afriky stál od roku 2015, lékaři zjistili rakovinu.

Windhoek 8:16 4. února 2024 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geingob patřil k nejviditelnějším politikům 2,5milionové africké země už od roku 1990

Geingob patřil k nejviditelnějším politikům 2,5milionové africké země už od roku 1990 | Zdroj: Reuters

Prezidentský úřad na X napsal, že Geingob zemřel krátce po půlnoci v nemocnici v namibijské metropoli Windhoeku v přítomnosti manželky a dětí. „Namibijský národ ztratil významného služebníka lidu, ikonu boje za osvobození, hlavního architekta naší ústavy,“ stojí také v prohlášení.

Do Ghany se vrátí zlato ašantských králů. Britská muzea ho zemi zapůjčí na tři roky

Číst článek

Geingob patřil k nejviditelnějším politikům 2,5milionové africké země už od roku 1990, kdy získala nezávislost na Jihoafrické republice. V letech 1990 až 2002 byl prvním premiérem nezávislé Namibie a mezi roky 2012 a 2015 tuto funkci zastával znovu. Prezidentské volby vyhrál dvakrát.

Geingob už v minulosti prodělal rakovinu prostaty. Při svém nynějším onemocnění v lednu oznámil, že odletí na týdenní léčení do Spojených států. Koncem ledna ještě na X občany země ujistil, že navzdory nemoci nadále vykonává svou funkci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přečtěte celý článek