Ve věku 97 let zemřel americký zkušební pilot Chuck Yeager, který jako první člověk na světě překonal rychlost zvuku. S odkazem na prohlášení jeho manželky o tom v úterý informovala agentura Reuters.

Washington 6:38 8. prosince 2020

Chuck Yeager na snímku z roku 2003 s modelem letounu Bell X-1, se kterým dosáhl rychlosti 1127 kilometrů v hodině a jako první člověk na světě tak překročil zvukovou bariéru ve vodorovném a zejména plně řízeném letu | Foto: Fred Prouser | Zdroj: Reuters

„S hlubokým zármutkem vám musím oznámit, že láska mého života, generál Chuck Yeager, zemřel krátce před 21.00,“ stojí v prohlášení, který na Yeagerův twitteru umístila jeho žena Victoria.

Fr @VictoriaYeager It is w/ profound sorrow, I must tell you that my life love General Chuck Yeager passed just before 9pm ET. An incredible life well lived, America’s greatest Pilot, & a legacy of strength, adventure, & patriotism will be remembered forever.

04:26 – 08. 12. 2020

14500 53751

Yeager se do dějin letectví zapsal 14. října 1947, když v experimentálním raketovém letounu Bell X-1 dosáhl rychlosti 1127 kilometrů v hodině. Byl prvním letcem, který překročil zvukovou bariéru ve vodorovném a zejména plně řízeném letu.

Yeager měl za sebou ale také úspěšnou kariéru vojenského letce. Poprvé na sebe upozornil jako stíhač za druhé světové války, po roce 1945 zamířil mezi zkušební letce, aby se v 50. letech opět ke stíhačům vrátil. Jako pilot se zapojil i do vietnamské války.

ČTK

Nejčtenější

24 hodin 3 dny týden

Nejnovější články

V 97 letech zemřel Chuck Yeager. Jako první člověk na světě překonal rychlost zvuku

Data chytré karantény: nakažení nehlásí rizikové kontakty, počty trasovačů spadly téměř na polovinu

Rusko už očkuje. Putin to nařídil

Analytik Havlíček: Kreml může Lukašenka hodit přes palubu, i pro Rusko je toxický

DOKUMENTY: ‚Znovu apeloval na jednotnou komunikaci.‘ Co řešil Babišův tým před druhou vlnou?

Čeští fotbalisté znají soupeře pro kvalifkaci na mistrovství světa. Čeká je Belgie, Wales i Bělorusko

Aktuální témata

Koronavirus, Druhá vlna koronaviru, Lockdown, Film, Koronavirus USA, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Parlamentní volby 2021, Euro 2020, Prezidentské volby USA 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme

Prostudujte si kompletní obvinění kauzy Čapí hnízdo 6 společenských tříd. Do které patříte vy? Kdo šíří dezinformace? Našli jsme vlivné i pěšáky 130 tváří. Ptali jsme se, kdo a proč přišel demonstrovat