V Afghánistánu pokračují boje mezi vládními vojáky a Tálibánem o města Kandahár, Herát a Laškargáh

1 měsíc starý 14

V afghánských městech Kandahár, Herát a Laškargáh v neděli pokračovaly boje mezi vládními vojáky a povstalci z hnutí Tálibán, které se snaží těchto provinčních metropolí zmocnit. Zpravodaj britské televize BBC v Afghánistánu Secunder Kermani uvedl, že nejzranitelněji nyní vypadá město Laškargáh, které je metropolí jižní provincie Hílmand.

Kábul 20:51 1. srpna 2021

V afghánských městech Kandahár, Herát a Laškargáh v neděli pokračovaly boje mezi vládními vojáky a povstalci z hnutí Tálibán, které se snaží těchto provinčních metropolí zmocnit (ilustrační foto) | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

V sobotu se rebelové v Laškargáhu údajně dostali na vzdálenost několika stovek metrů od úřadu guvernéra, než se vládním vojákům podařilo je zatlačit zpátky. Příznivci Tálibánu na sociálních sítích zveřejnili řadu videí, na nichž jsou vidět povstalci ve středu města.

Tálibán při nočních útocích poškodil mezinárodní letiště v Kandaháru. Přílety a odlety jsou zrušeny

Číst článek

Někteří z rebelů mají údajně pozice v domech civilistů, takže pro armádu bude o to složitější je z bojiště vyhnat. „V centru města se bojuje. Požádali jsme vládu o vyslání speciálních sil,“ řekl agentuře AFP šéf provinční rady Ataulláh Afghan.

Příslušníci afghánských speciálních sil již byli rozmístěni ve městě Herát na západě země, které rovněž Tálibán v posledních dnech obklíčil. Situace tam podle BBC vypadala v neděli stabilněji.

Afghánské armádě v boji proti Tálibánu pomáhá v Herátu se svými oddíly obávaný válečník Ismáíl Chán, jenž v 80. letech patřil k vůdcům mudžáhidů, kteří válčili proti sovětským vojákům.

Kandahár, Laškargáh a Herát. Tálibán obklíčil tři afghánské provinční metropole, obyvatelé zbrojí

Číst článek

Na mezinárodním letišti v Kandaháru byl v neděli pozastaven provoz poté, co rakety odpálené bojovníky Tálibánu poškodily přistávací a startovací dráhu. Podle ředitele letiště byla ale již ranvej opravena a lety obnoveny.

V sobotu poslanec afghánského parlamentu Gul Ahmad Kamin, který je v Kandaháru, BBC řekl, že existuje velké riziko, že Tálibán získá toto město pod kontrolu. Situace tam se podle poslance každou hodinou zhoršuje a boje v ulicích jsou nejprudší za posledních 20 let. Desítky tisíc lidí kvůli násilí opustily domovy a v oblasti hrozí humanitární katastrofa.

Od 1. května, kdy Spojené státy a Severoatlantická aliance zahájily stahování posledních vojáků z Afghánistánu, ovládl Tálibán velkou část afghánského území a klíčové přechody na hranicích s Pákistánem, Íránem, Turkmenistánem a Tádžikistánem.

ČTK

Zdroj