V Afghánistánu prudce přibývá civilních obětí války, vyplývá ze zprávy OSN

1 měsíc starý 40

Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) od začátku ledna do konce června zdokumentovala 5183 civilních obětí bojů – 1659 lidí zemřelo, 3524 jich bylo zraněno. Zároveň upozornila, že téměř polovinu, respektive 46 procent, všech civilních obětí tvořily ženy a děti. Zemřelo 468 dětí a 219 žen, mnoho dalších bylo zraněno. Jen za květen a červen organizace zaznamenala téměř stejně vysoký počet obětí jako v předchozích čtyřech měsících – zemřelo 783 lidí a 1609 jich bylo zraněno.

Nejvíce civilních obětí si vyžádala improvizovaná výbušná zařízení, pozemní boje a cílené zabíjení. Zpráva zároveň viní ze 64 procent všech civilních obětí protivládní uskupení – 39 procent jich má podle ní na svědomí Taliban, téměř devět procent teroristická organizace Islámský stát (IS) a u 16 procent konkrétního viníka z řad protivládních sil report nestanovil.

Afghánské bezpečnostní složky jsou podle OSN zodpovědné za 23 procent civilních obětí a provládní síly za dvě procenta. Zbylých jedenáct procent zraněných nebo zabitých připadá na křížovou palbu v bojích, kdy nebylo možné určit, kdo je přímo zodpovědný.

Zatím se bojuje na venkově

Zpráva rovněž konstatuje, že většina bojů se v květnu a červnu odehrála mimo velká města. Varuje také, že pokud se intenzivní bitvy přesunou do městských oblastí s vysokou hustotou obyvatelstva, mohlo by to mít katastrofální dopady pro civilní obyvatele.

„Žádám Taliban a afghánské vůdce, aby začali brát v úvahu chmurnou a mrazivou trajektorii konfliktu a jeho devastující dopady na civilisty,“ uvedla podle tiskových agentur zvláštní zmocněnkyně OSN pro Afghánistán Deborah Lyonsová. Znepřátelené strany vyzvala, aby zesílily snahu u jednacího stolu.

Pokud bojující strany výrazně nezmírní násilí, rok 2021 by mohl být rokem nejvyššího počtu civilních obětí od začátku sledování těchto dopadů války, varovala OSN.

Stahování vojáků mezinárodní koalice z této neklidné asijské země je z více než 95 procent kompletní a zcela završeno má být k 31. srpnu, poznamenala agentura AP. Taliban, který v posledních měsících dobyl významnou část území včetně některých hraničních přechodů, před časem prohlásil, že nechce monopol na moc. Trvá nicméně na tom, že v Afghánistánu nebude mír, dokud neodstoupí prezident Ašraf Ghání a nebude vyjednána nová vláda.

Zdroj