V Austrálii omilostnili ženu odsouzenou za smrt jejích čtyř dětí. Ve vězení strávila dvacet let

3 měsíce starý 6

Folbiggová byla v roce 2003 odsouzena za vraždu svých tří dětí a zabití čtvrtého. Za mřížemi měla strávit celkem 25 let. Při prvním přezkumu v roce 2019 důkazy spíše posílily vinu Folbiggové. Druhý přezkum vedený bývalým nejvyšším soudcem Thomasem Bathurstem v roce 2022 však našel nové důkazy, které naznačovaly, že dvě z dětí měly genetickou mutaci, která mohla způsobit jejich smrt.

Generální prokurátor státu Nový Jižní Wales Michael Daley v pondělí omilostnil Folbiggovou poté, co souhrnná zjištění z Bathurstova vyšetřování shledala důvodné pochybnosti u každého z předchozích rozsudků. Podle Bathursta z deníků omilostněné ženy vyplývá, že truchlí a má depresi, protože se obviňuje ze smrti dětí, ovšem ne ve smyslu přiznání, že je zavraždila nebo jim nějak ublížila.

„Byly to nádherné děti“

Daley prohlásil, že jde o tragický případ. „Máme čtyři malé děti, které jsou mrtvé. Máme tu manžele, kteří o sebe přišli, ženu, která strávila dvacet let ve vězení, a rodinu, která nikdy neměla šanci. Nebyl bys člověk, kdybys nic necítil,“ okomentoval případ generální prokurátor.

Nejlepší přítelkyně Folbiggové Tracy Chapmanová poděkovala všem, kteří přispěli k jejímu propuštění a podporovali ji od smrti jejích dětí. „Posledních dvacet let bylo pro Kathleen hrozných, v neposlední řadě kvůli bolesti a utrpení, které musela snášet po ztrátě svých čtyř dětí. Byly to nádherné děti,“ citoval Chapmanovou The Guardian.

Milost sice nesmaže odsouzení Folbiggové, ale její příznivci již v pondělí volali po „velmi, velmi významné“ kompenzaci. Očekává se, že Bathurst dokončí svou závěrečnou zprávu během několika týdnů, po této době by mohla být odsouzení zrušena u státního trestního soudu.

Přítel Folbiggové Peter Yates si myslí, že Folbiggová bude „velmi šťastná“, ale poznamenal, že byla zavřená dvě desetiletí a nikdo nemůže „jen tak mávnout hůlkou“ a zařídit, aby bylo vše v pořádku. „(Odškodnění) je záležitost, o které budeme se státem v pravý čas jednat,“ poznamenal Yates.

Zdroj