V Austrálii pátrají po dětech, které si hrály s netopýrem. Mohly se nakazit smrtelnou nemocí

před 5 měsíce 85

Čtyři děti si minulou sobotu kolem desáté hodiny dopoledne hrály s netopýrem v Queens Parku v Ipswichi na jihozápadě Brisbane. Australské úřady mají podezření, že netopýr byl nakažen smrtelnou nemocí, která je známá jako lyssavirus a podobá se vzteklině. Obávají se, že se mohla přenést na děti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Muž zemřel po vypití ovocné šťávy. WHO varuje před virem se smrtností až 75 procent

Svědci, kteří netopýra v té době viděli, tvrdí, že vypadal nemocně. Zdravotníci potvrdili, že několik netopýrů z této oblasti již bylo pozitivně testováno na australský netopýří virus (ABLV).

Úřady proto žádají veřejnost o informace, které by mohly vést k identifikaci dětí. „Je to pro nás neobvyklý krok obrátit se na komunitu se žádostí o pomoc, ale nemáme jinou možnost,“ uvedla podle webu Daily Mail lékařka Penny Hutchinsonová z organizace zodpovědné za zdravotnický systém. Dodala, že ABLV je závažný a potenciálně smrtelný virus. „Pokud jste vy nebo vaše dítě přišli do kontaktu s netopýrem, je nutné okamžitě jednat, i když nemáte žádné příznaky,“ zdůraznila lékařka.

Lyssavirus se na člověka přenáší z netopýrů a je úzce příbuzný vzteklině. Infekce může způsobit smrt, pokud nejsou léčeny příznaky onemocnění, mezi které patří bolesti hlavy, horečka a únava. Virus může omezit pohyblivost svalů, způsobit ochrnutí nebo vyvolat záchvaty.

Hutchinsonová podotkla, že úřady nechtějí vyvolávat paniku, musí ale zajistit, aby děti byly léčeny dříve, než se u nich začnou projevovat příznaky. Ty se mohou objevit již po několika dnech, někdy ale až za osm týdnů.

Podle Hutchinsonové by se lidé neměli přibližovat k netopýrům, kteří vypadají nemocně nebo zraněně. „Je důležité připomenout, že s netopýry a kaloni by měli manipulovat pouze vyškolení ošetřovatelé, kteří jsou očkovaní a mají vhodné ochranné pomůcky,“ zdůraznila.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kvůli vzácné nemoci dívka rychle stárne. Bojím se, kdy to přijde, přiznává matka 3leté Adélky

Přečtěte celý článek